Wycieczka młodzieży do Krosna Odrz. i Zielonej Góry

dsc04690W dniu 27 lutego 2010 r. OM PTTK w Gubinie zaprosił młodych członków PTTK do udziału w wycieczce do Zielonej Góry i Krosna Odrz.Do udziału w wycieczce zglosiło się 39 turystów z: Koła Młodego Turysty /SP nr3/, SKKT PTTK Starosiedle i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Gubinie.

Młodzi członkowie PTTK wraz z prezes Grażyną Bartkowiak i opiekunkami : Grażyną Dymarczyk, Elżbietą Lipnicką, Dorotą Zdziebło, Iwoną Kolińską zwiedzili Zamek Piastowski, który został zbudowany prawdopodobnie w pocz. XIII w. przez Henryka I Brodatego i który stanowi miejsce jego śmierci w 1238 r.

Po zamku oprowadzał gubińskich turystów przewodnik Jerzy Szymczak, który przekazał wiele interesujących informacji związanych z Zamkiem, historią Krosna Odrz.Od kilku lat Zamek Piastowski pełni funkcję także centrum kulturalno-turystycznego.

dsc04679W obiektach zamkowych i na jego dziedzińcu odbywają się miedzynarodowe plenery malarskie, spektakle, koncerty, wystawy autorskie prac malarskich artystów lokalnych i z terenu Niemiec.

Wielkiem zainteresowaniem cieszyły się liczne, bogate zbiory eksponatów z najdawniejszych dziejów miasta (najstarsze pochodzą VI-VII w.), a także pamiątki sprzed II Wojny Światowej.

dsc04751Dalszym etapem wycieczki był wyjazd do Zielonej Góry. Uczniowie zwiedzili w Muzeum Lubuskim ekspozycje stałe w Muzeum Średniowiecznych Tortur oraz Muzeum Wina.

Był też czas na krótki spacer po zielonogórskim deptaku. Do Gubina młodzi turyści wrócili bardzo zadowoleni, a organizatorom dziękują za zorganizowanie wyjazdu w tak ciekawe miejsca.