b32fe7b3e1e3bf9d8

Europejskie Dni Dziedzictwa

f76bcec029800bc4a Wojewódzkie obchody pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Marcina Jabłońskiego odbyły się w Kostrzyniu nad Odrą 11 września br. Były one częścią, zaplanowanego na trzy dni,regionalnego święta :” X Dni Twierdzy i Starego Miasta w Kostrzyniu nad Odrą”. Bardzo ciekawą konferencję naukową dotycząca twierdzy przygotowało nowo powstałe muzeum Twierdzy Kostrzyń. Mieści się ono w odbudowanej Bramie Berlińskiej stanowiącej fragment twierdzy. Kostrzyń dziś to: aktywna strefa przemysłowa, wyższa uczelnia, szpital, Woodstok, wielkie zakłady papiernicze, twierdza, muzeum. Miasto jest znane w Polsce i posiada wiele instytucji, które stanowią o jego ponadregionalnej roli.

Wojewódzki Lubuski Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć wręczyła, na wstępie konferencji, nagrody osobom i instytucjom, które w minionym roku wniosły największy wkład w ratowanie zabytków. W tym roku przez cały wrzesień imprezy EDD będą się odbywać w wielu miejscowościach naszego województwa tj.: Drzonów, Gorzów Wielkopolski, Ochla, Sulechów, Szyba, Zielona Góra, Kożuchów, Żagań .

Koordynatorem tej imprezy jest Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Zielonej Górze. Jej ideą jest udostępnienie szerokiej publiczności zabytków, które na co dzień są dla niej niedostępne. Dostęp do zabytków w tym czasie jest bezpłatny i połączony z wykładami, koncertami, dodatkowymi wystawami i specjalnymi imprezami dla dzieci. Do tych obchodów swój wkład wniosło Lubuskie Porozumienie Oddziałów PTTK. Na Zamku w Międzyrzeczu odbyła się sesja naukowa na której omówiono wkład stowarzyszenia w dzieło popularyzacji zabytków i historię zamku . Przypomnijmy, że zamek był siedzibą kasztelanii od 1232 r., starostami miedzyrzeckimi byli m.in. Jan Zamojski i Stefan Żółkiewski. Sesja obradowała w sali portretów trumiennych Muzeum Regionalnego, wręczono na niej nagrody zwycięzcom młodzieżowego konkursu plastycznego o tematyce poświęconej zabytkom.

ac7fa778eb7a9b1f25012d800f8b657b97Czesław Wożniak w swoim referacie omówił rolę Komisji Opieki nad Zabytkami, która działa niemal od powstania stowarzyszenia . PTTK obecnie prowadzi kilka muzeów w Polsce, między innymi, najstarsze muzeum, założone w Puławach w 1801 r. przez księżną Izabelę Czartoryską. Po konferencji uczestnicy odbyli wycieczkę z przewodnikiem po Międzyrzeczu w czasie której poznali wszystkie zabytki tego miasta. Na zakończenie w siedzibie Oddziału PTTK „Ziemi Międzyrzeckiej „ w kamienicy Rynek 9 pod przewodnictwem Prezesa LPO PTTK Danuty Cierpisz obradowano nad koordynacją planów pracy oddziałów i realizacją najbliższych zamierzeń statutowych.

Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest podnoszenie świadomości, bogactwa i różnorodności kultury europejskiej. Również do celów należy tworzenie klimatu sprzyjającego rozwoju różnorodności kulturowej, zwalczanie rasizmu i ksenofobii, wzmacnianie tolerancji ponad granicami państwowymi i wzmacnianie tożsamości europejskiej. d1a42b523740392aeWszystko to ma uświadomić opinii publicznej i decydentom konieczność ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Zenpil