MAJÓWKA

e516a941a993efa68Koło Terenowe Nr 1 kilka lat temu nawiązało kontakty z Górniczym Kołem Łowieckim „Szarak” w Wałbrzychu. Koło to ma na obszarze naszego regionu swój obwód łowiecki nr 171. Obwód obejmuje część Gminy Brody i Gminy Gubin. W myśl zawartego porozumienia turyści podejmą się zadań ułatwiających funkcjonowanie koła łowieckiego a w zamian za, to będą mogli korzystać z obiektów tego koła dla celów turystycznych, rekreacyjnych i poznawczych. Koło łowieckie dysponuje kompleksem obiektów zwanych „Domem Myśliwskim” leżącym we wsi Jałowice, na które składają się: część hotelowa z zapleczem kuchennym i sanitarnym, obszerną świetlicą ozdobioną trofeami myśliwskimi oraz wielkie rożno. W odległości około 2km od w/w obiektów znajdują się stawy rybne, które wraz z przyległym terenem tworzą uroczysko z obszerną wiatą gdzie można posiedzieć, upiec kiełbaski przy ognisku oraz obserwować bardzo ciekawe okazy flory i fauny.

9be7514f0d446588fW roku 2009 członkowie naszego koła wykonali prace na rzecz koła łowieckiego polegające na karczowaniu małych drzew i krzewów. Po zakończeniu prac piekliśmy kiełbaski i spożyliśmy bigos i inne potrawy oraz wysłuchaliśmy opowieści leśniczego o florze i faunie.

W 2010 roku jadąc do Jałowic zwiedzono wieś Gębice z byłym niemieckim obozem koncentracyjnym, zabytkami i parkiem. W bieżącym roku w dniu 14 maja w wycieczce samochodowo – rowerowej uczestniczyło 26 członków i sympatyków PTTK. Trasa wycieczki obejmowała wieś Bieżyce, gdzie zwiedzono Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego, po którym oprowadzała nas pani Zenona Dyrbusz.

W muzeum znajduje się około 3000 eksponatów. Do najciekawszych należą: piec chlebowy, studnia, pomieszczenia stajni ze żłobami oraz heble, kołowrotki, sprzęt do czesania lnu, sierpy, siekiery, kosy, kosze do noszenia, balia i tarka do prania. Kto nie był niech zobaczy na własne oczy i posłucha ciekawych opowieści pani Zenony.

08e98431a57f41039Dalszym etapem naszej wycieczki była strzelnica leśna, na której przeprowadzono zawody w strzelaniu z broni myśliwskiej do celu nieruchomego i rzutków. Po zakończeniu strzelania przejechaliśmy do Domu Myśliwskiego w Jałowicach. Tam w plenerze przy stołach biesiadnych degustowano gulasz „myśliwski. Tam dojadając pieczono kiełbaski przy ognisku i opowiadano śmieszne anegdoty. Fotografowano ciekawe okazy flory i fauny tego miejsca. Po powrocie do Jałowic i odpoczynku nastąpił powrót do Gubina i zakończenie wycieczki.

Mieczysław Jasinowski