Wycieczka do Łęknicy i Bad Muskau

Koło Terenowe nr 2 przy OM PTTK w Gubinie zorganizowało w dniu 23 sierpnia 2009 r. wycieczkę do Parku Mużakowskiego.

c63564ccd3cf02ed6Z propozycji wycieczki skorzystli członkowie klubu „Dreptaki”, „Luzu” i Koła Terenowego nr 2

Jak podają źródła, założycielem parku był książę Hermann von Pückler-Muskau (1785-1871) z Bad Muskau, właściciel tych terenów. Po studiach w Anglii, w 1815 roku zlecił konstrukcję parku widokowego. Prace trwały aż do 1845 roku i były nadzorowane (i później kontynuowane) przez znanego ogrodnika, Eduarda Petzolda. Poza samym parkiem, obszar jest także znany z zamków Muskau (Starego Zamku i Nowego Zamku), oranżerii i kilku klasycystycznych budynków. 2 lipca 2004 roku Park Mużakowski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

f894d37738e6a5b5c Nasi turyści oprócz długiego spaceru po parku dotarli do zamku oraz na cmentarz, gdzie pochowana została Machbuba- egipskia dziewczynka /urodzona w Etiopii/ kupiona przez ks. Pückler na targu podczas podróży do Egiptu. Zmarła po 7 latach pobytu w Mużakowie w 1840 r.

Dalszym etapem niedzielnej wycieczki był dojazd nad jezioro w Proszowie, gdzie organizatorzy przygotowali ciepły posiłek.

Niezastapionym w grillowaniu okazał się Józef Kuta

Wycieczka należała do bardzo dobrze przygotowanych pod względem organizacyjnym imprez turystycznych. Tak trzymać!

Foto:Iwona Kolińska

IJK