4e138c88f139013fewycieczka samochodowa – „Po starym kraju – szlakiem elektrowni wodnych, ciekawe miejsca w okolicy Gubina”

W niedzielę 19 kwietnia KG Dreptaki zorganizował wycieczkę samochodową, w ktorej wzięło udział 16 członków z Klubu Górskiego „Dreptaki”. Wszyscy wyruszyliśmy swoimi środkami lokomocji w kierunku Czarnowic. W tej miejscowości spotkaliśmy się przy elektrowni wodnej, a Zenon Pilarczyk przekazał turystom wiele ciekawych informacji dot. możliwości wykorzystania wody do produkcji prądu przez osoby indywidualne, a także wiele ciekawych wiadomości związanych z tą miejscowością. Z Czarnowic pojechaliśmy do Stargardu Gubińskiego i dalej do Witaszkowa. W Stargardzie stanęliśmy przed pomnikiem gen. Świerczewskiego, ustawionego w roku 1974 z inicjatywy mieszkańców wsi byłych żołnierzy II AWP. Natomiast w Witaszkowie dotarliśmy do /obecnie trwa remont ścian/ Kościoła rzymsko- katolickiego p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP zbudowanego w roku 1749. Budynek kościoła wzniesiony w konstrukcji szachulcowej. Kościół zlokalizowany jest w centralnej części wsi, przy placu d79675efc00b10672wiejskim. W bezpośrednim otoczeniu kościoła znajduje się dawny cmentarz ewangelicki. Na jego terenie rosną stare drzewa, których konary sięgają dachu kościoła. Zwiedzanie kościoła było możliwe dzięki kol. T. Mochnaczowi oraz Pani sołtys Małgorzaty Czernik.

Z Witaszkowa trasa wiodła do Gębic. W tej miejscowości zatrzymaliśmy się przed pomnikiem z roku 1969, który został poświęcony jeńcom Stalagu, w którym przebywał min. ojciec Maksymilian Kolbe. W dalszej drodze dotarliśmy do ruin Kościoła, stojącego na skraju wsi, zbudowanego w XV wieku. Nie użytkowany od roku 1945 popadł w ruinę. Z Gębic udaliśmy się do Starosiedla. Rowerzyści pokonali ten odcinek trasy przepiękną trasą parkową. Przemieszczali się wśród bogatej roślinności , obok rzeki Lubszy. W Starosiedlu przy elektrowni czekała na cyklistów grupa „Dreptaków”. Odpoczynek i posiłek został zaplanowany nad samą wodą, nad stawem należącym do Pana Graczyka. Przy pięknej pogodzie mogliśmy delektować się wiosną, zapachem wody, kwiatów oraz próbować coś złowić na haczyk.