PIĄTY POLONIJNY RAJD PTTK – BERLIN

4a66cf0361f3abe99W roku 2017 po raz pierwszy grupa turystów z naszego oddziału uczestniczyła na zaproszenie Klubu PTTK im. W. Korfartego z Berlina w IV Rajdzie Polonijnym. Pozytywne wrażenia z trasy, dobra organizacja oraz zabawa zachęciło nas do ponownego udania się w rejon Berlina.

W dniu 22 kwietnia bieżącego roku 19 członków naszego oddziału zdecydowało się uczestniczyć w V Polonijnym Rajdzie PTTK. Spotkaliśmy się na stacji w Guben skąd pociągiem przejechaliśmy do Berlina wysiadając na stacji S/Bahn S1 Waidmannslust. Po wypiciu kawy udaliśmy się na start rajdu dokąd dołączyli pozostali uczestnicy. Prezes Klubu Berlin przywitała biorących udział w rajdzie, zapoznała z trasą i organizacją.

Wystartowaliśmy idąc ulicami Berlina a następnie weszliśmy na wspaniałe ścieżki ciągnące się wśród zieleni i wijących kanałów przy wspaniałej pogodzie. Przechodziliśmy podziwiając piękne jeziorka i przyrodę. Trasa liczyła 9 kilometrów, ale odpoczynki pozwoliły nawet najsłabszym pokonać ten dystans. Po około trzech godzinach dotarliśmy do mety. Jak w tamtym roku było to w tym samym miejscu u pana Domaradzkiego, który prowadzi stadninę koni.

d4a5b559924b7e984Na miejscu zasiedliśmy przy stołach posilając się i popijając co nieco. Zespól muzyczny New System serwował polskie przeboje, przy których najwytrwalsi poszli w tany. Miła atmosfera i dobra organizacja wszystkim się podobała. Czas nieubłaganie mijał i przyszła pora rozstania. Zadowoleni udaliśmy się większą grupą w drogę powrotną. Na miejscu pozostała piątka naszych uczestnicząc w dalszej zabawie. W Gubinie byliśmy około godziny dwudziestej.

W IV Rajdzie polonijnym wzięło udział 110 uczestników, w tamtym roku 80 osób. Wsparcia medialnego udzieliło wydawnictwo „Kontakty” oraz Konsulat RP w Berlinie i Polska Rada w Berlinie.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i trud włożony w przygotowanie rajdu. Zachęcam tych, którzy jeszcze nie byli do wzięcia udziału w tym rajdzie następnego roku – warto.

Tadeusz LECH