Turystyczne ANDZEJKI w klubie OM PTTK Gubin

5d15a3104a93cb4f2Św. Andrzej – patron Szkocji, Rosji, Grecji a także panien. Swoje święto obchodzi na końcu lub na początku roku liturgicznego. Jest to czas przełomu sprzyjający magicznym obrzędom. Wieczór wróżb odprawia się najczęściej 29 listopada, w wigilię św. Andrzeja. We wszystkich rejonach Polski wróżby te były znane jako „jędrzejki” lub „jędrzejówki”. Wierzono, że w okresie jesienno-zimowym dusze zmarłych mogły łatwiej nawiązać kontakt z żywymi ludźmi.

ba9734becb27d141f Sądzono, że duchy błąkające się po Ziemi, dzięki swej niezwykłej mocy i wiedzy mogły odkryć przed śmiertelnikami, niektóre, tajemnice związane z ich przyszłością.

Taką też nadzieję mieli członkowie PTTK: Dreptaków, KT-2, LUZ-aków i KT-1 spotykając się na wieczorze andrzejkowym w klubie OM PTTK Gubin, w ostatnią sobotę listopada 2011r. Mając w swoim gronie Andrzeja odśpiewaliśmy solenizantowi tradycyjne 100 lat oraz wręczyliśmy drobne upominki książkowe. Były, a jakże, wróżby, przygotowane przez Elę.

103527fed75148aedDobry humor, śmiech i zabawa przyczyniły się do tego, że wszyscy okazali się dobrymi wróżkami i wróżbitami. Tańce przeplatane były grą na gitarze (Krzysiek) i śpiewami turystycznymi prawie do białego rana. Porządku na sali, i to dosłownie, pilnował Rysiek, pod czujnym okiem Krysi. Dziękujemy organizatorkom: Eli Guziewicz i Ewie Krygier za wspaniałe przygotowanie i oprawę „dla ducha i ciała” naszego spotkania.

G.B.