Spacer miejski

W piękne niedzielne południe (17.03.br.) członkowie Koła nr 2 ,,Dreptaki” przy OM PTTK w Gubinie spotkali się przy kościele farnym. Przy okazji zwiedziliśmy ,,jarmark wielkanocny”, który się tu odbywał. Podziwialiśmy piękne i pomysłowe stroiki świąteczne wykonane przez naszych rękodzielników. Następnie udaliśmy się na spacer przez trzy Nysy: Nysę Lipową – Nysę Łużycką – Nysę Anielską. Nie wszyscy znają te nazwy geograficzne. Nysa Lipowa to odcinek okresowej rzeki pod mostem prowadzącym na ,,Wyspę Teatralną ‘’. Nazwa już nieco zapomniana. Ciek ten przeważnie jest suchy. Zapełnia się podczas wysokiego stanu wód w rzece. Nysę Łużycką na ogół wszyscy znają. Nysa Anielska to tłumaczenie niemieckiej nazwy Egelneise. Ma ona długość ok. 1.6 km. Jest to naturalny ciek wodny, który przeszedł renaturyzację. Ciek jest przygotowany do uprawiania turystyki kajakowej. Wzdłuż niego biegnie ,,Ścieżka Poetów”. Bardzo urokliwa część Guben. Na placu Friedricha Wilkego podziwialiśmy uroczy budynek bramny – portiernia do willi. Jedyna pozostałość po pięknej fabrykanckiej nieruchomości z okazałą willą. Niestety nie ma tam opisu i zdjęcia tej rezydencji. Musimy poszperać w archiwach by przypomnieć ten ciekawy architektonicznie budynek. Naszą uwagę zwrócił Kościół Dobrego Pasterza, który został zbudowany w stylu secesyjnym przez F. Wilkego w 1903 r. Należy on do powstałej w 1836 roku parafii ewangelicko-luterańskiej. Ciekawy jest plac przed obecnym urzędem miasta w Guben, który mieści się w byłej fabryce kapeluszy założonej przez ojca Fridricha Wilkego, Carla Gottloba. Na placu są uwiecznieni mieszkańcy, ich dane zapisano na cegle klinkierowej, którą wyłożono plac.
Podsumowanie wycieczki zrobiliśmy w Klubie PTTK. Była to interesująca niedziela w czasie, której pogłębiliśmy szczegóły naszej lokalnej historii. Mogliśmy podzielić się nawzajem swoimi wiadomościami i podyskutować na krajoznawcze tematy .
(zp)