SPACER NOWOROCZNY- 5.01.2020r.

46c5311305a260b26W słoneczne, niedzielne przedpołudnie 5 stycznia turyści z Gubińskiego Klubu Rowerowego „Luz” zainaugurowali nowy sezon turystyczny A. D. 2020. Tym razem rowery zamienili na wygodne, sportowe obuwie i przewędrowali trasę licząca ok. 7km.

W imprezie uczestniczyło łącznie osiemnaścioro członków GKR ”Luz” i Koła Terenowego nr 1 przy OM PTTK w Gubinie, plus dwa przeurocze psiaki” Dyzio” i „Lorek”. Trasa początkowo wiodła ulicami Gubina do trzech „krzyży pokutnych” na ulicy Śląskiej, a potem kilkaset metrów poboczem drogi nr 286 do „głazu hańby”.

W trakcie wycieczki uczestnicy zapoznani zostali z genezą „krzyży pokutnych”, historią zakonu cystersów oraz walk husytów w rejonie Gubina w XV wieku, a także w jaki sposób doszło do powstania tego ruchu religijnego.

Przy „głazie hańby” organizatorzy: kol. Mirosław Sikorski i kol. E. Wróblewski dla strudzonych piechurów przygotowali aromatycznego „grzańca”, ognisko i kiełbaski. Posiad upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze, a zakończony został licytacją na ostatnią „wolną„ kiełbaskę, którą wygrał ją „Dyzio”.

Drogę powrotną petetekowcy pokonali idąc torami nieczynnej kolei Berlin – Wrocław zbudowanej w latach 1846 – 1848, a od Gubinka wałami wzdłuż Nysy Łużyckiej aż do siedziby PTTK.