Spacer Noworoczny KT2 i Dreptaków

efc621e2a4642d7a9ARCHITEKTURA GUBEN – między Miastem Sukienników w Dolinie Nysy a centrum . Taki był temat niedzielnego spaceru zorganizowanego przez Koło PTTK nr 2 i Klub Górski „Dreptaki” przy OM PTTK w Gubinie 12 stycznia br.

Pogoda dopisała . W niedzielnym słońcu mogliśmy zobaczyć doskonale odrestaurowane fasady zabytkowych budynków. Po wschodniej stronie Nysy Łużyckiej zachowało się o wiele więcej zabytków niż po zachodniej. W 1945 roku nie było tu zaciętych walk. Nacierające wojska okrążyły tę część miasta w kwietniu. Sytuacja okrążonych była beznadziejna i bezcelowa. Dzięki temu możemy teraz podziwiać wspaniałe kamienice, rezydencje fabrykantów i budynki użyteczności publicznej, tym bardziej, że w ostatnich latach zostały one poddane rewitalizacji. Wzniesione przy głównych ciągach komunikacyjnych błyszczą świeżymi kolorami i zaświadczają o pięknie minionych stylów architektonicznych. Kamienice przy ul. Berlińskiej i Frankfurckiej, Kościół Dobrego Pasterza – ewangelicki z 1903 r .jest przykładem pięknej, secesyjnej, architektury sakralnej. Neorenesansowa willa fabrykanta Ludwika Mayera z 1898 r. – obecnie Centrum Kultury Niemiecko-Słowiańskiej zachwyca swoją urodą. Mamy też doskonały przykład architektury Bauhasu, to budynek w którym obecnie znajduje się Plastynarium.

Wycieczkę zakończyliśmy przy zabytkowym budynku byłych Zakładów Odzieżowych „Goflan” po polskiej stronie Nysy Łużyckiej.

Pozostały po nim tylko mury obwodowe. Reszty zniszczeń na porzuconym budynku dokonali złomiarze.

W wycieczce wzięło udział ponad 20 turystów. Zakończyła się ona podsumowaniem w Klubie PTTK.

Możesz również polubić…