„WSPOMNIENIA Z CYPRU”

8bfa162c63beb3dadW dniu 01 lutego 2020 roku w Klubie Turysty na prelekcję przybyli zainteresowani członkowie z wszystkich kół i klubów. Po przywitaniu koleżanek i kolegów przystąpiliśmy do wspominania chwil, które spędziliśmy w październiku ubiegłego roku na Cyprze.

Prelekcję prowadziliśmy wyświetlając zdjęcia z odwiedzonych miejsc w każdym dniu pobytu i przekazywaniu wiadomości na ich temat.

W pierwszym dniu przelecieliśmy samolotem z Krakowa do Pafos na Cyprze.

9e7f1af390d1429b3Po zakwaterowaniu w godzinach popołudniowych udaliśmy się zobaczyć miasto Pafos położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, ważny ośrodek turystyczny.

Miasto składa się z dwóch części Kato Pafos, które położone jest nad morzem i skupia większość zabytków oraz Kitima, gdzie z kolei zlokalizowane są muzea, urzędy i inne instytucje. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju. W starożytności istniały tu dwie osady: Stare Pafos), położone 15 km na północny zachód od terenów współczesnego miasta, w pobliżu obecnej wsi Kuklia i późniejsze, Nowe Pafos, znajdujące się w obszarze dzisiejszego Pafos. Najstarszymi odkopanymi w nim zabytkami są groby z XVI w p.n.e., Sanktuarium Afrodyty oraz resztki antycznych fortyfikacji.

W kolejnych dniach zwiedziliśmy następujące miejsca i obiekty: 1. Niedaleko miejscowości Kuklia znajduje się plaża ze słynną skałą wystającą z morza. Według podań obok skały z wody wyszła zrodzona z morskiej piany grecka bogini Afrodyta. 2. Kościół katolicki Agia Kyriaki Chrysopolitissa w Pafos wpisany w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jego pobliżu jest legendarny filar św. Pawła, uważany za miejsce, w którym rzymski gubernator Sergiusz Paulus ukarał Apostoła za głoszenie chrześcijaństwa na Cyprze. 3. Pano Panagia (Panaja) wieś na Cyprze w dystrykcie Pafos. Leży 35 km na północny wschód od Pafos na wysokości 900 m n.p.m. nieopodal gór Troodos. W Panaigi urodził się Makarios III (1913 -1977), pierwszy prezydent Cypru. W odległości 2 km od wioski znajduje się zabytkowy klasztor Chrysoroyiatissa z XII wieku. 4. Muzeum kolonizacji Cypru znajduje się w pobliżu kurortu Coral Bay. Małe muzeum o niezwykłej podziemnej architekturze składające się okrągłego pomieszczenia zwieńczonego miedzianą kopułą przedstawia kolonizację Cypru przez mykeńskich Greków. 5. Park archeologiczny– to rozległy obszar, w którym zachowały się ruiny wielu budynków antycznego miasta i mozaiki. Mozaiki zachowały się w zaskakująco dobrym stanie. Do najbardziej imponujących należą te znajdujące się w Domu Dionizosa, Domu Ajona, Orfeusza czy Domu Tezeusza. Na terenie Parku Archeologicznego znajduje się również latarnia, rzymski odeon, który mógł pomieścić ponad 1 200 osób, wraz z przylegającą agorą, bizantyjski zamek (Saranta Kolones) oraz Asklepiejon – świątynia poświęcona bogu lekarzy i zdrowia. 6. Klasztor św. Neofita – prawosławny męski Klasztor św. Neofita znajduje się w odległości 9 km na północ od Pafos. Za najcenniejszy element dekoracji uważa się ten przedstawiający scenę Zmartwychwstania oraz bizantyjskie freski. 7. Grobowce Królewskie – duża starożytna nekropolia, usytuowana na północny zachód od miasta Pafos , zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kompleks składa się z około 100 podziemnych grobowców, które wykuto w litej skale. Powstawały one pomiędzy IV w. p.n.e. a III w.n.e. W niektórych z nich można znaleźć kolumny w stylu doryckim, na ścianach zachowały się również pozostałości fresków. Pomimo, że nekropolia była znana i badana od wieków, systematycznie prace archeologiczne rozpoczęły się w niej dopiero z końcem lat 70. XX wieku. Wbrew nazwie, w grobowcach nie spoczął żaden król, lecz chowano w nich pafijskich arystokratów i innych dostojników, między innymi namiestników zarządzających wyspą. Ich „królewskość” odnosi się głównie do ogromu całego kompleksu. Jedyny odnaleziony w okolicach Pafos grobowiec królewski znajduje się w Palepafos. 8. Kuklia – wieś na Cyprze w dystrykcie Pafos. W jej pobliżu znajdują się stanowiska archeologiczne obejmujące teren Palefafos, czyli starego Pafos wraz z sanktuarium Afrodyty, wpisane na Światowego Dziedzictwa UNESCO. 9. Półwysep Akamas – tu znajduje się Park Narodowy Akamas, który rozciąga się na obszarze 230 kilometrów kwadratowych. Jest to miejsce niezmiernie piękne, obejmujące imponującą zróżnicowaną florę i faunę, zielone wzgórza, piękne wybrzeże, piaszczyste zatoczki, skaliste wąwozy i doliny. Warto zobaczyć: Łaźnie Afrodyty – to naturalny zbiornik wodny otoczony zielenią. Według legend, to tutaj Afrodyta zażywając kąpieli poznała Adonisa. Lara Beach – rozległa, przepiękna plaża, Fontana Amorosa – to zatoka z małymi plażami, Blue Lagoon – mała zatoczka o krystalicznie błękitnych wodach, Wąwóz Avakas – pełen stromych skał, sięgających 260 metrów wysokości. 10. Port w Pafos ze średniowiecznym fortem zbudowanym w celach ochronnych. W XIII w. został przebudowany przez frankoński ród Lusignanów, potem zniszczony przez Wenecjan i w XVI w. odbudowany przez Turków Osmańskich.

Helena i Tadeusz LECH