Warsztaty w Ochli

dsc0719812 kwietnia 2011 r. Oddział Miejski PTTK w Gubinie zorganizował dla członków SKKT w Starosiedlu i SOSW w Gubinie i chętnych młodych członków PTTK-u wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli.

Najważniejszym celem tej wycieczki był udział w lekcji muzealnej, na której młodzież zdobyła dużo wiedzy o polskich tradycjach wielkanocnych oraz pod okiem pracowników skansenu uczyli się sztuki ozdabiania pisanek wielkanocnych techniką batikową. Technika batikowa polega na zdobieniu pisanek za pomocą wosku pszczelego i wielokrotnym ich barwieniu. Własnoręcznie wykonane pisanki były zadziwiające, były bardzo ciekawe i przy tym piękne.

dsc07215Po odbytej lekcji czekało na uczestników ognisko i kiełbaski. Dalszą część pobytu turyści spędzili na spacerze po skansenie, zwiedzając wiele zabytków kultury ludowej i eksponatów. Największym zainteresowaniem cieszył się najstarszy zachowany dom z Potrzebowa (1675 r.), wieża winiarska z Budachowa (XVIII w. oraz wielobudynkowa zagroda z Krobielewa z chałupą bogatego gospodarza, studnią, kieratem oraz dawną kuźnią, przeniesioną z Kosieczyna. Wszystkie te eksponaty cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród uczestników naszej wycieczki. Opiekunami wycieczki byli: Dorota Zdziebło, Ewelina Bezdziczek, Iwona Kolińska.