afbc0078c3fa14848wycieczka DREPTAKÓW i LUZAKÓW w dniu 19 kwietnia 2009

Do kolejnej i bardzo ciekawej wycieczki samochodowej i rowerowej, przygotowanej przez Gubiński Klub Rowerowy LUZ i Klub „Dreptaki” doszło 19 IV 2009 r. Wycieczkę pn. „Ciekawe miejsca w okolicy Gubina” przygotowała Grażyna Bartkowiak, a za przebieg wycieczki samochodowej pn.„Po starym kraju- szlakiem elektrowni wodnych”, organizowanej przez Dreptaki odpowiadał A. Konieczka i T. Mochnacz.

a0443ba6def4ac566 Na miejsce zbiórki zgłosiło się 22 rowerzystów oraz 16 członków z klubu „Dreptaki”. Wszyscy wyruszyliśmy swoimi środkami lokomocji w kierunku Czarnowic. W tej miejscowości spotkaliśmy się przy elektrowni wodnej, a Zenon Pilarczyk przekazał turystom wiele ciekawych informacji dot. możliwości wykorzystania wody do produkcji prądu przez osoby indywidualne, a także wiele ciekawych wiadomości związanych z tą miejscowością. Z Czarnowic droga przebiegała przez Stargard Gubiński i dalej do Witaszkowa. W Stargardzie zatrzymaliśmy przed pomnikiem gen. Świerczewskiego, ustawionego w roku 1974 z inicjatywy mieszkańców wsi byłych żołnierzy II AWP.

Natomiast w Witaszkowie dotarliśmy do /obecnie trwa remont ścian/ Kościoła rzymsko- katolickiego p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP zbudowanego w roku 1749. Budynek kościoła wzniesiony w konstrukcji szachulcowej. Kościół zlokalizowany jest w centralnej części wsi, przy placu wiejskim. W bezpośrednim otoczeniu kościoła znajduje się dawny cmentarz ewangelicki. Na jego terenie rosną stare drzewa, których konary sięgają dachu kościoła. Zwiedzanie kościoła było możliwe dzięki kol. T. Mochnaczowi oraz Pani Sołtys.

4b937e6ef212daab5 Z Witaszkowa trasa wiodła do Gębic. W tej miejscowości zatrzymaliśmy się przed pomnikiem z roku 1969, który został poświęcony jeńcom Stalagu, w którym przebywał min. ojciec Maksymilian Kolbe. W dalszej drodze dotarliśmy do ruin Kościoła, stojącego na skraju wsi, zbudowanego w XV wieku. Nie użytkowany od roku 1945 popadł w ruinę. Z Gębic udaliśmy się do Starosiedla by zobaczyć następną elektrownię. Odpoczynek i posiłek został zaplanowany nad stawem należącym do Pana Graczyka. Po 1.5 godzinnej przerwie rowerzyści wyruszyli w drogę powrotną do Gubina. Natomiast zespół „Dreptaków” wyjechał w kierunku Gubina ok. godz. 15.30. Wycieczka należała do niezwykle udanych. Dzięki przewodnikom Grażynie Bartkowiak i Zenonowi Pilarczykowi mogliśmy dowiedzieć się o niezwykłych terenach znajdujących się w okolicy Gubina.

Iwona Kolińska