de107c3e9142aac4aWycieczka pn. „ Ciekawe miejsca w okolicy Gubina”

19 IV 2009 r.

Do kolejnej i bardzo ciekawej wycieczki rowerowej i samochodowej, przygotowanej przez Gubiński Klub Rowerowy LUZ i koło „Dreptaki” doszło 19 IV 2009 r. Wycieczkę pn. Ciekawe miejsca w okolicy Gubina” przygotowała Grażyna Bartkowiak. Na miejsce zbiórki zgłosiło się 22 członków, miłośników turystyki rowerowej z Lubska, Krosna Odrz. Gubina z LUZU oraz 16 członków z DREPTAKÓW.

cf4ab9a264ca54891 Wszyscy wyruszyliśmy swoimi środkami lokomocji w kierunku Czarnowic. W tej miejscowości spotkaliśmy się przy elektrowni wodnej, a Zenon Pilarczyk przekazał turystom wiele ciekawych informacji dot. możliwości wykorzystania wody do produkcji prądu przez osoby indywidualne, a także wiele ciekawych wiadomości związanych z tą miejscowością.

Z Czarnowic droga przebiegała przez Stargard Gubiński i dalej do Witaszkowa. W Stargardzie stanęliśmy przed pomnikiem gen. Świerczewskiego, ustawionego w roku 1974 z inicjatywy mieszkańców wsi byłych żołnierzy II AWP. Natomiast w Witaszkowie dotarliśmy do /obecnie trwa remont ścian/ Kościoła rzymsko- katolickiego p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP zbudowanego w roku 1749. Budynek kościoła wzniesiony w konstrukcji szachulcowej. Kościół zlokalizowany jest w centralnej części wsi, przy placu wiejskim. W bezpośrednim otoczeniu kościoła znajduje się dawny cmentarz ewangelicki. Na jego terenie rosną stare drzewa, których konary sięgają dachu kościoła. Zwiedzanie kościoła było możliwe dzięki kol. T. Mochnaczowi oraz Pani Sołtys.

Z Witaszkowa trasa wiodła do Gębic. W tej miejscowości zatrzymaliśmy się przed pomnikiem z roku 1969, który został poświęcony jeńcom Stalagu, w którym przebywał min. ojciec Maksymilian Kolbe. W dalszej drodze dotarliśmy do ruin Kościoła, stojącego na skraju wsi, zbudowanego w XV wieku. Nie użytkowany od roku 1945 popadł w ruinę. Z Gębic udaliśmy się do Starosiedla. Rowerzyści pokonali ten odcinek trasy przepiękną trasą parkową. Przemieszczali się wśród bogatej roślinności , obok rzeki Lubszy. W Starosiedlu przy elektrowni czekała na cyklistów grupa „Dreptaków”. Odpoczynek i posiłek został zaplanowany nad samą wodą, nad stawem należącym do Pana Graczyka.

4b33a18570fb2c15e Po 1.5 godzinnej przerwie rowerzyści wyruszyli w drogę powrotną do Gubina. Trasa powrotna wiodła przez miejscowości: Starosiedle- Witaszkowo – Kozów – Luboszyce –Grabice –Polanowice – Sękowice – Gubinek – Gubin. Luzacy w Luboszycach zatrzymali się przed neogotyckim pałacem zbudowanym w latach 1846-60, zwiedzając również park krajobrazowy z XVII-XIX wieku, w którym znajdują się min. dęby szypułkowe – pomniki przyrody. Wycieczka należała do niezwykle udanych. Dzięki przewodnikom Grażynie Bartkowiak i Zenonowi Pilarczykowi mogliśmy dowiedzieć się o niezwykłych terenach znajdujących się w okolicy Gubina.

Iwona Kolińska