Wycieczka rowerowa do Nuezelle
15 kwietnia 2012r. czternastu turystów rowerowych z Gubińskiego Klubu Rowerowego „Luz” przy OM PTTK w Gubinie wyjechało rowerami do Neuzelle. Wycieczka odbyła się zgodnie z planem klubu. Cykliści wyruszyli z Gubina do Neuzelle mijając Groβ Breesen, Coschen, Breslack, Ratzdorf. Po ok. 1,5 spokojnej jazdy rowerzyści dotarli do celu. W Neuzelle obecnie trwają olbrzymie remonty, a wiele już zostało zrobione. Pięknie wygląda świeżo wymalowany klasztor Św. Marii w Neuzelle, który przyciąga wielu zwiedzających z Niemiec i Polski, gdyż jest tutaj unikatowy kompleksu sakralno – parkowy, połączony z zabytkowym browarem i wspaniałymi widokami.
Jak podają żródła: „Wiele dziejowych burz przeszedł klasztor Św. Marii w Neuzelle. Jego budowę ukończono w 1330 r. na tyle, że mogli w nim zamieszkać mnisi. W 1429 r. świątynia była bliska całkowitej zagłady. Husyci katowali, mordowali, deportowali mnichów, a budynki podpalali. Po ich pogromach część budowli musiano odnowić, dlatego część sklepień pochodzi z XVI w. W 1892 r., gdy na terenie klasztoru wybuchł pożar, nagły podmuch wiatru skierował ogień w inną stronę, ratując kościół przed całkowitym spaleniem. Wydarzenie to powszechnie uważane jest za cud. Dzięki powyższemu, a także dzięki nowym granicom wytyczonym w 1945 r. w okolicy inny kościół otoczony głęboką czcią nie był dostępny – Neuzelle stało się celem pielgrzymek.
Przede wszystkim warte uwagi są malowidła wewnątrz katolickiej świątyni, opisujące epizody z życia Chrystusa oraz ze Starego Testamentu. Tak przedstawia się nam jeden z największych zbiorów obrazów w niemieckim Kościele. Co do fresków ściennych, jest ich aż tyle, że nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić. Stworzono tutaj pierwszy wielki i czysto biblijny ich cykl w Niemczech po wojnie trzydziestoletniej.”
Blisko klasztoru znajduje się kościół parafialny Świętego Krzyża. Jest to świątynia ewangelicka, co od razu rzuca się w oczy, m.in. dużo skromniejszym wystrojem oraz mniejszą liczbą malowideł i fresków” . Tutejsi cystersi mogą poszczycić się również klasztornym browarem, którego początki sięgają najprawdopodobniej początków świątyni, ale sprzedaż piwa była dozwolona dopiero od 1589 r. Obecny budynek postawiono w 1903 r., a w 1933 r. rozbudowano. Warto odnotować, że jest to jedyny klasztorny browar w Brandenburgii.”
Tak więc warto wybrać się do Neuzelle, który zachwyca o każdej porze roku.
Po krótkim odpoczynku na ławeczkach, przy stawie rowerzyści wyruszyli w drogę powrotną do Gubina.
„Luzacy” zapraszają na kolejny rowerowy majowy wypad.
I.K