Zwiedzamy Łużyce

„Zwiedzamy Łużyce” W słoneczny wtorek K.T. „Dokąd…?” razem ze Stowarzyszeniem Kobiet Nysa” i sympatykami obu Stowarzyszeń wybraliśmy się zwiedzać Łużyce. Pierwszym naszym celem był punkt widokowy przy byłej kopalni węgla brunatnego. Teren ten będzie przeznaczony pod energię odnawialną. We wiosce Griessen odwiedziliśmy XIV-wieczny kościółek warowny, w którym kościelny P. Lehmann opowiedział nam historię tego uroczego zabytku. W dalszą drogę udaliśmy się do miejscowości Straupitz, do uroczej wioski, gdzie znajduje się holenderski wiatrak, który spełnienia 3 funkcje: mieli mąkę, produkuje olej i jest tartakiem. Po zwiedzeniu wiatraka wewnątrz i kupieniu oleju lnianego, chrzanu o różnych smakach, wypiciu kawy i smacznego ciasta, dotarliśmy do m. Luebben, gdzie zwiedziliśmy Wyspę Zamkową i starówkę a następnie ochoczo wsiedliśmy do łódek i rozpoczęliśmy 2-godzinny rejs po Sprewie i labiryntach kanałów. To Rezerwat Biosfery UNESCO, fascynujący region w sercu Łużyc Dolnych z unikalnym krajobrazem. Przepiękna pogoda sprzyjała zaplanowanej wycieczce.Było wspaniale i już są plany na następny wypad.
W.M.













