W Dolinie Szyszyny
Ziemia Żarska słynie z urokliwych miejsc,które są pomysłowo zagospodarowane i warto je poznać. Do miejsc tych należy dolina pięknej, wijącej się w głębokich wąwozach, rzeczki Szyszyny. Ścieżka Przyrodniczo-Leśna „Dolina Szyszyny została wpleciona w żółty szlak turystyczny Lubsko – Gorzupia Dolna prowadzący przez Biedrzychowice k. Bieniowa. Otwarcie ścieżki nastąpiło 21 września 2002 r. Była więc okazja do okrągłych obchodów powstania ścieżki, które odbyły się 8 września 2012 r.
W obchodach 10 rocznicy powstania Ścieżki wzięło udział ok. 250 osób: władze gminy Żary, Nadleśnictwo Krzystkowice, mieszkańcy okolicznych miejscowości ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi „Razem” w Bieniowie, miejscowy proboszcz, Lubuskie Oddziały PTTK oraz zaproszeni goście.
Obecnie ścieżka ma długość 2.3 km i obejmuje 14 punktów tematycznych. Wymieńmy tylko te, których nie można spotkać na podobnych obiektach. Ciekawa jest ścieżka sensoryczna do stymulacji zmysłów. Należy przejść bosymi stopami przez różne nawierzchnie ułożone z naturalnych szyszek i materiału drzewnego. W tej pięknej okolicy w latach 1946- 1964 wiosną i jesienią zatrzymywały się wędrujące tabory cygańskie. Miejsce to nazwano Polaną Romów. Wspominał tamte czasy Edward Dębicki, który przybył wraz z żoną jako gość honorowy spotkania. Jest to znany działacz romski z Gorzowa Wlkp. twórca popularnych festiwali pieśni i tańca oraz literat. Pamięci księdza, przyrodnika, Macieja Sieńko ( 1901-1993) poświęcony jest Dąb Maciej. Liczy on ok. 240 lat i ma 630 cm obwodu. Bardzo urokliwa jest wyrzeżbiona w drewnie figura Matki Boskiej Od Siedmiu Boleści autorstwa Henryka Domeradzkiego. Pan Domeradzki jest jednym z twórców i dobrym duchem tej ścieżki.
Ścieżka sensoryczna to zespół pól wyłożonych różnym materiałem pochodzenia leśnego by osiągnąć efekt relaksu należy ją przejść boso. Nawiązuje ona do tradycji medycyny chińskiej.
Całość uzupełnia Izba Dziedzictwa Kulturowego w odległym o 2 km Bieniowie, którą prowadzi miejscowe Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Razem”. Jest ona gustownie urządzona w starym, ciekawym architektonicznie budynku inwentarskim. w Izbie stare czasy mieszają się nowymi. Poznajemy tam historię tej Ziemi i jej mieszkańców na przestrzeni wieków. Od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku dzięki przemianom w Europie i Polsce dawni mieszkańcy Bieniowa stykają się z obecnymi, poznają się, wspominają minione lata i planują przyszłość. Przy odrobinie szczęścia można skosztować specjałów dawnej regionalnej kuchni.
Turyści z gubińskiego PTTK poznali smaki przodków – palce lizać. Polecamy tą Izbę. Jest ona czynna od 1 maja do 30 października w soboty i niedzielę w godzinach od 14.00 do 18.00. Można umówić się telefonicznie nr 693498732. Jeżeli chcemy dokładnie poznać atrakcje turystyczne tych okolic można nawiązać kontakt ze znanymi regionalistami i przewodnikami turystycznymi Barbarą i Marianem małżonkami Motyl. Mieszkają oni w Biedrzychowicach pod nr 18, Tel.68/3741646 lub e-mail :mmotyl118@op.pl. Na tych którzy pragną tu zanocować czeka Kwatera pod Lasem – przepiękne i malownicze gospodarstwo agroturystyczne. Do Bieniowa najlepiej dojechać drogą krajową nr 27. Leży on na trasie Zielona Góra – Żary. Od Żar jest odległy o 9 km a od Zielonej Góry 36.
Obchody 10 lecia Ścieżki Przyrodniczo-Leśniej „Dolina Szyszyny” były okazją do spotkania działaczy Lubuskiego Porozumienia Oddziałów PTTK, które wsparły niewielką kwotą to przedsięwzięcie.
Zenpil