Fryderyk Wielki –Graf Brűhl

Historia nienawiści

Komisja Krajoznawcza przy OM PTTK w Gubinie zorganizowała wyjazd na otwarcie wystawy i koncert ramach cyklu imprez organizowanych przez Europejski Związek Parków Łużyckich w 2012 r. pod powyższym tytułem. Po otwarciu wystawy w Brodach 12 sierpnia 2012 r. odbył się koncert na którym wykonano operę J.F. Agricoli (1720-1774): „Filozof nawrócony na miłość”.

.

dsc01401

Przed koncertem odbyła się część oficjalna połączona z wykładem wprowadzającym w atmosferę tamtych czasów. Warto zwrócić uwagę na te wydarzenia historyczne -wojnę miedzy Prusami a Saksonią z Polską w tle w połowie XIIX w. Temat ten jest bardzo pomysłowo wykorzystany do promocji regionu. Oznakowano m. in. szlak rowerowy: „tropami nienawiści„. Czas na nową ocenę tej historii. Podobno każde pokolenie pisze historię na nowo, z odleglejszej perspektywy czasowej. Interpretacja dziejów podawana przez Sienkiewicza i Prusa obecnie może być nie zrozumiała. Trudno polemizować np. z faktem, że po pierwszym rozbiorze Polski, los ponad miliona chłopów polskich w Prusach uległ poprawie. O roli postaci dramatu możemy poczytać na kartach encyklopedii. Niestety ocena jest niekorzystna dla premiera na dworze Augusta II . Filozof z Sanssouci jest uważany za króla , który stworzył potęgę Prus. Najwybitniejszy z panujących przedstawicieli Oświecenia tak zorganizował państwo, że został idolem dyktatorów w czasach faszyzmu i komunizmu. Dziś jego motto np.: „Człowiek jest istotą działającą, stworzoną do działania, a najwyższym prawem etycznym jest spełnianie swych społecznych obowiązków wobec siebie i bliźnich”. Owa maksyma bardziej współcześnie brzmi : „Nie wart nic, kto nie ulepsza świata”. Na dworze w Berlinie dominowały: dysputy filozoficzne, spacery, koncerty. W Dreźnie natomiast: bale, zabawy, rozwiązłość. Koszt utrzymania dworu Saksonii w ciągu jednego dnia wynosił tyle co utrzymania dworu pruskiego w ciągu miesiąca. W tej postawie może mieć udział nasza hrabina Orzelska, która podobno zaraziła młodego Fryderyka chorobą weneryczną. Działo się to w 1728 r. gdy młody następca tronu gościł z ojcem i ministrami w Dreźnie. August II Mocny urządził na ich cześć pokaz „żywych obrazów” utworzonych przez piękne nagie kobiety.

Po pokazie widzowie udali się ze swoimi wybrankami „na pokoje”. Historycy piszą, że po tym spotkaniu Fryderyk II do końca życia stracił zainteresowanie dla kobiet. Kazał się po śmierci pochować ze swoimi ulubionymi psami. Co po wielu perypetiach uczyniono dopiero obecnie.

Znany z „kupieckiego charakteru” Henryk Brűhl nabył w 1740 r. małą dolnołużycką miejscowość Brody, która położona była wówczas w północno-wschodnim zakątku Saksonii. Kazał przebudować cały układ pałacowo-parkowy, równocześnie powstały całe nowe części miasta. Brody przemieniły się w tętniąca życiem w barokową miejską rezydencję. Dnia 1 września 1758 r. Fryderyk II wydał rozkaz, aby zniszczyć ulubiony pałac Bruhla. Cztery dni później „perła Dolnych Łużyc” stała się ofiarą płomieni. Spłonęło bogate wyposażenie z obrazami najlepszych mistrzów malarstwa europejskiego. Odbudowę pałacu ukończono dopiero w latach XXX-tych XX w. Niestety w 1945 r. został spalony ponownie. W swej historii tylko kilkanaście lat był ozdobą tej miejscowości.

dsc01415

Na zakończenie kilka uwag o brakach imprezy. Przy takim koncercie niezbędny jest prawidłowy sprzęt i udział akustyka. Brak tych elementów obniżył wartość artystyczną tego wydarzenia. Niestety w czasie pieszej wycieczki do 6 tablic w plenerze, brakowało polskiego tłumacza. Można było odnieść wrażenie (nie pierwszy raz), że impreza na naszym terenie jest organizowana tylko dla sąsiadów. Naszym zdaniem , niedostateczna była informacja o imprezie po Polskiej stronie granicy. Sam pomysł popularyzacji regionu z wykorzystaniem walorów przyrodniczych i historii zasługuje na uznanie.

Podziękować musimy :Europejskiemu Związkowi Parków Łużyckich, Wójtowi Gminy Brody, Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Zielonej Górze i Euroregionowi Sprewa-Nysa-Bóbr.

zdjęcia: 1 – Otwarcie imprezy i wykład wprowadzający, Na pierwszym planie (przy stole) PTTK Gubin. 2 – Podsumowanie imprezy nad Jeziorem Suchodolskim

zenpil

Możesz również polubić…