Wycieczka do Jezior Wysokich
Wszyscy zgadzamy się z tym, że bez lasów nie ma życia… Aby w pełni uświadomić sobie wagę tych słów członkowie Szkolnych Kół PTTK ze Szkoły Podstawowej w Starosiedlu wraz z wychowawcami Dorotą Zdziebło i Anną Sieczkowską oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Gubinie z opiekunami Iwoną Kolińską i Elżbietą Konopacką wybrali się 23 maja 2011 r. na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej w Jeziorach Wysokich.
Zaraz po przybyciu przywitał nas gospodarz obiektu- pan Paweł Mrowiński, który w niezwykle ciekawy sposób opowiedział nam o działalności ośrodka oraz o jego historii. Przedstawił nam również wiele ciekawostek związanych z lasem i jego mieszkańcami. Była to bardzo ciekawa „Lekcja w lesie o lesie”.
Obok ośrodka znajduje się niezwykle interesujący ogród dendrologiczny o powierzchni ok. 2 ha, którego głównym założeniem jest zgromadzenie jak największej liczby różnych gatunków sosen. Są tu również prezentowane ciekawe gatunki drzew i krzewów z różnych stron świata np. mamutowiec olbrzymi, cedry, szydlica japońska, kłęk kanadyjski, tulipanowiec, kasztan jadalny i inne. Wyposażeni w lornetki swoje pierwsze kroki skierowaliśmy na wieżę przeciwpożarowo-widokową o wysokości 41m, zbudowaną na wzór latarni morskiej. Z tarasu widokowego wieży można podziwiać dach lasu, niebieskie oczka stawów hodowlanych, jezioro Brodzkie, zespół pałacowy w Brodach oraz malowniczo położone miejscowości zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.
Obok kamienia z pamiątkową tablicą w 2006 roku został posadzony Dąb Jana Pawła II.
Kolejnym etapem naszej wycieczki był spacer po leśnej ścieżce dydaktycznej „Na Wąwozach, która pozwala na poznanie zagadnień przyrodniczych dotyczących ekosystemu lasu mieszanego i ekosystemu jeziora, a w szczególności bogactwa gatunków drzew i krzewów zarówno rodzimych jak i obcych, zagadnień dotyczących działań leśników zmierzających do zachowania i ochrony zasobów leśnych, w tym tematyki przeciwpożarowej. Wędrując wśród pięknego wiosennego lasu mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek przyrodniczych umieszczonych na tablicach informacyjnych, które stanowiły swoistego rodzaju przystanki: – witamy w lesie, warstwowa budowa lasu, gleby leśne, hodowla lasu, ochrona przyrody, śródleśne oczko wodne, ekosystem jeziora, skrzydlaci mieszkańcy lasu, dokarmianie zwierzyny, duże i małe ssaki leśne, drzewa i krzewy naszego lasu, znaczenie grzybów w lesie, ochrona przeciwpożarowa lasów. Dzięki tak wspaniałej wycieczce mieliśmy okazję bezpośrednio obcować z naturą i zrozumieć, że las jest dobrem szczególnym dla każdego z nas.
Młodzi Turyści