f4b1062e50ac2db85Wyprawa do Neutzelle – 5 IV 2009 r.

Jeszcze w ostatnich dniach marca nikt z członków naszego klubu nie planował wycieczki rowerowej. 2 kwietnia Romuald Skrzypczak sms-em wysłał informację z propozycją wyjazdu do Neutzelle. Natychmiast Grażyna Bartkowiak, Krysia Sikorska i inni członkowie rozpoczęli przekazanie informacji drogą łańcuszkową, do członków PTTK, znajomych.

27911e3578c0c248a Jakie wielkie i miłe było zdziwienie, gdy na miejsce zbiórki zgłosiło się 37 uczestników wycieczki. Stanowiliśmy więc niezły zespół. Rowerzyści drogą rowerową, ciągnącą się niemal przez cały czas wzdłuż Nysy Łużyckiej, w spokojnym tempie skierowali się do Neutzelle. Nieco wcześniej dotarli tam koledzy , członkowie z innych klubów, poruszający się innymi środkami komunikacji.

W Neutzelle turyści PTTK zwiedzili zespół klasztorny, który zasługuje na szczególną uwagę. Jest jednym w pełni zachowanym klasztorem cysterskim Brandemburgii i jednym z niewielu takich kompleksów klasztornych w Niemczech i w Europie.

055d3fa3309384202Ze względu na oba kościoły barokowe, barokowy ogród klasztorny oraz inne obiekty okresu baroku Neutzelle może poszczycić się posiadaniem największego zabytku barokowego północnych i wschodnich Niemiec. Po zwiedzeniu zespołu klasztornego udaliśmy się na punkt widokowy, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę Neutzele i przy grillu można było posilić się, odpocząć. Jadąc na punkt widokowy zatrzymaliśmy się przy przepięknej wystawie „Szkoły malowania jajek”, z cudownymi zajączkami, pisankami. Wycieczka należała do bardzo udanej.Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor.Zapraszamy do galerii zdjęć.