Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej

056ed4b4abfbfabacTegoroczny 52 zlot PTkol odbył się w dniach 2-9.06.12 w Cesarce koło Strykowa. Organizatorem zlotu był Oddział Łódzki PTTK i Łódzki Klub Turystów Kolarzy.

Baza zlotowa znajdowała się w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym malowniczo położonym wśród lasów i wody. W zlocie uczestniczyło 490 osób z 69 klubów z całej Polski. Nie zabrakło gości z Ukrainy i Republiki Czeskiej.

395ea30b8788e9e4aOM PTTK Gubin Klub LUZ reprezentowany był przez Aldonę Robowską i Krystynę Sikorską.

Uroczyste otwarcie zlotu odbyło się 3.06.12 w Łodzi, następnie wspólnie z mieszkańcami świętując „Święto Cykliczne 2012” przejechaliśmy ulicami Łodzi od Placu Wolności do Parku Poniatowskiego (eskortowani przez policję. Na każdy dzień przygotowano trasy z zaznaczonymi obiektami do zwiedzania.

Zaopatrzeni w dokładne mapki tras poznajemy stolice województwa i miejscowości w promieniu 50 km od miasteczka zlotowego. Uczestnicy mieli do dyspozycji dwa warianty tras: dłuższą i krótszą. Trasy wiodły przez tereny Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Zwiedzaliśmy zabytki, muzea, Kościoły, pomniki przyrody i wiele ciekawych obiektów krajoznawczych. W czasie trwania zlotu zorganizowano autokarową wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie i term w Uniejowie. Zaoferowano bogaty program wycieczek i towarzyszące zlotowi prelekcje i spotkania. Pracownicy Parku Krajobrazowego zorganizowali pieszy spacer po parku zakończony ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

7d5922730a52fb268Wśród wielu bogactw i atrakcji turystycznych województwa Łódzkiego każdy z uczestników mógł wybrać, a było z czego. Łódź jest jednym wielkim zabytkiem XIX w. przemysłu, a także komunikacyjną osią regionu. Zlotowicze odwiedzili m. in. Łęczycę, Tum, Walewice, Głowno, Łowicz, Nieborów, Arkadię, Lipce Reymontowskie, Rogów. W mojej pamięci zostanie Święto Bożego Ciała, przepiękne stroje ludowe i młode dziewczyny w nie ubrane. Rozjechaliśmy się do swoich domów z nadzieją na kolejne zloty.

Krystyna Sikorska