15.07.2017r. Turystyczne spotkanie na wieczorze autorskim Anny Konstanty.

Turyści: KT 2 i Dreptaki spotkali się, w sobotę, przed budynkiem Domu Turysty PTTK w Gubinie i ruszyli samochodami do Chlebowa. W dawnym Niemaszchlebie (1945 – 1953), w pobliżu Odry, przywitała nas Ania z mężem, rodzicami i dziećmi. Obecna nazwa miejscowości pochodzi od słowiańskiej nazwy oznaczającej pieczywo – chleb.

Po przywitaniu się z gospodarzami ruszyliśmy na spacer po wsi położonej na terenie historycznych Łużyc Dolnych. Przed rokiem 1815 wieś należała do Saksonii, później do Prus i Zjednoczonych Niemiec. Od 1945r. miejscowość należy do Polski (początkowo pod nazwą Niemaszchleba).

Zabytki w Chlebowie to: kościół gotycki pw. św. Józefa z XIII wieku, wielokrotnie przebudowywany oraz znajdujący się obok pomnik ku czci żołnierzy z I wojny światowej, obecnie figura maryjna. Gubińscy turyści przeprawili się również promem do Połęcka – wsi położonej na obszarze historycznej Ziemi Lubuskiej, zwanej później Ziemią Torzymską, na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. Po krótkim spacerze wzdłuż Odry wróciliśmy w gościnne progi Ani i Grześka. Po posiłku regeneracyjnym Julka (córka gospodarzy) przeprowadziła, przygotowany przez siebie, quiz turystyczny o Odrze. Daliśmy radę!!!.

Kiedy się trochę ściemniło uczestniczyliśmy, w specjalnie dla nas zorganizowanym, wieczorze autorskim Anny Konstanty. Ania przedstawiła nam swoją pierwszą wydaną powieść (ale nie pierwszą napisaną) „To był maj”. Po wysłuchaniu zachęcającego wprowadzenia oraz pikantnego fragmentu powieści zasypaliśmy autorkę i jej męża różnymi pytaniami. Gospodarze, bez krępowania się, z lekkim uśmieszkiem na twarzy, udzielali nam treściwych odpowiedzi.

Wieczór zakończyły piosenki turystyczne przy akompaniamencie gitary, na której przygrywał Rysiek.

Było już ciemno, kiedy żegnaliśmy się z przemiłymi gospodarzami, dziękując za wspaniale zorganizowane, w turystycznej atmosferze, popołudnie i wieczór.

G.B.

Możesz również polubić…