Wycieczka autokarowa do Lubiąża

W dniu 07 sierpnia 2016 Klub Górski „Dreptaki”, przy OM PTTK Gubin, zorganizował wycieczkę krajoznawczą do odległego o 168 km Lubiąża, Gmina Wołów w Dolnośląskim.

Przy fantastycznej pogodzie, takiej w sam raz na zwiedzanie obiektów sakralnych, poznaliśmy okazałości i tajemnice dawnego opactwa cystersów na Ziemi Śląskiej. Dojeżdżamy do Lubiąża. W oddali zza konarów liściastych drzew wyłania się potężna fasada ogromnej średniowiecznej budowli. Ogrom kubatury kompleksu klasztornego powala przybyłych turystów na kolana. Tylko kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii jest większy.

Od 1989 roku do dziś na terenie lubiąskiego zespołu klasztornego trwają prace renowacyjne głównie dzięki staraniom wrocławskiej Fundacji Lubiąż.

Historia klasztoru: W 1163 r. nastąpiło tu pierwsze na Śląsku osadzenie zakonu cystersów. Dokonał tego książę śląski Bolesław Wysoki. Sprowadził on cystersów z Pforty na Saalą w Turyngii. Fundacja ta została zatwierdzona w 1175 r. Zespół klasztorny w Lubiążu jest to jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim, a drugim, co do wielkości obiektem sakralnym na świecie, – zwany arcydziełem. Opat Arnold Freiberg sprowadził w 1660 r. do Lubiąża czołowego malarza barokowego na Śląsku Michała Willmanna. Willmann do śmierci mieszkał w Lubiążu wykonując liczne obrazy i freski, m.in. namalował fresk Apoteoza Bohatera Cnót na sklepieniu w refektarzu letnim. Następca opata Freiberga, opat Johann Reich oraz trzej następni opaci prowadzili prace głównie nad budowlami reprezentacyjnymi, korzystając ze stabilizacji ekonomicznej zapewnionej przez poprzednika. Największą inwestycją był budowany w latach 1681 – 1699 monumentalny pałac opacki liczący ponad 300 sal z bogatym wystrojem wnętrz.

Niewiele mniejszą inwestycją była gruntowa barokizacja zakonnego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny pod kierunkiem Mathiasa Steina przeprowadzona w okresie 1672 – 1681, następnie uzupełniona w barokowe kaplice z freskami Willmanna.

Od 1989 r. można zwiedzać imponującą Salę Książęcą o powierzchni ponad 400 m² i wysokości 13,4 m. W Sali zajmującej dwie kondygnacje gmachu, znajdują się między innymi rzeźby wrocławskiego mistrza Józefa Mangoldta oraz plafon i malowidła ścienne malarza Christiana Bentuma. Sala ta uważana jest za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku. Odbywają się w niej wybrane koncerty corocznego Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantanas”.

Pora zbierać się do domu. Po drodze restauracja, gdzie smakowitym posiłkiem minimalizujemy osobiste zasoby finansowe w nieprzewidywalnym zakresie. Pełni wrażeń po całodziennych wojażach wracamy wygodnym autokarem do Gubina. Zachrypnięci od śpiewania, usatysfakcjonowani nowymi przeżyciami chwalimy organizatorów udanej wycieczki, którymi tym razem był kol. Andrzej i Piotr z „Dreptaków” przy gubińskim OM PTTK.

Piotr Wystrach

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Opactwo_Cystersów

Możesz również polubić…