Relacja z podróży po Wenecji. Tradycje karnawałowe

sdc1805911 lutego w klubie OM PTTK, w okresie trawnia karnawału, członkowie KT2, „Luzaków i „Dreptaków” spotkali się, aby dowiedzieć sie o karnawale w Wenecji, a informacje te przekazywali Grażyna Bartkowiak i Zenon Pilarczyk– uczestnicy wycieczki do Włoch

Wenecja w okresie karnawału nazywana jest europejskim Rio de Janeiro. Karnawał w Wenecji to bowiem największe święto, w którym każdy jest incognito. Ulice Wenecji zapełniają się artystami, muzykami, kuglarzami. Nie brakuje też spektakli.

sdc18046A wszystko to w kolorowych maskach i barwnych przebraniach. Karnawał w Wenecji zaczął się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Największa zabawa jednak przewidziana jest na zakończenie karnawału, czyli w ostatni tydzień poprzedzający Środę Popielcową.

Tradycja karnawału w Wenecji sięga już XI wieku! Jednak szczyty świetności karnawał w Wenecji przeżywał trochę później, bo w czasie renesansu. Przez pewien czas uchodził nawet za najdłużej trwający karnawał na świecie, gdy w XVIII wieku rozpoczynano karnawałową maskaradę już w październiku.

sdc18059Karnawał w Wenecji niemal od początku był imprezą huczną. W 1979 roku karnawał w Wenecji powrócił na stałe do kalendarza weneckich imprez. I od tego czasu nieustannie, co roku wybierane jest motto, które ma inspirować stroje i maski oraz imprezy.

Nie zabrakło tez pomysłów czlonkom OM PTTK w Gubinie. W klubie roiło się od pięknch masek, ozdobionych piórami. Wielu uczestników na spotkanie przyszło w ciekawych i śmiesznych przebraniach po to, aby choć trochę poczuć klimat zwyczajów weneckich w okresie karnawału, a towarzyszyła temu dobra zabawa.

I oto chodzi, jak powiadają najstarsi członkowie naszego Oddziału.

Możesz również polubić…