„SPACER PO WZGÓRZACH GUBIŃSKICH”
W dniu 7 kwietnia 2013 roku spotkaliśmy się przy markecie HOREX. Na zbiórce stawiło się 20 członków naszego Oddziału i 9 sympatyków. Długo oczekiwana słoneczna pogoda dopisała wszystkim uczestnikom. Po krótkim zapoznaniu z trasą spaceru i jego długością liczna grupa ruszyła ul. Tobruk. Idąc nią pokazałem uczestnikom dom, w którym mieszkała piosenkarka Urszula Dudziak. Podchodząc na szczyt wzniesienia dotarliśmy do miejsca, gdzie do zakończenia drugiej wojny światowej stała wieża Bismarcka.
Uczestnicy zapoznani zostali z położeniem geograficznym Wzgórz Gubińskich i historią budowy wieży Bismarcka. Wieżę wybudowano w latach 1907-1908 ku czci kanclerza Niemiec Bismarcka. Jej wysokość wynosiła 26,7 m. Całkowita wysokość nad poziomem morza 138m. Do tego miejsca chętnie przyjeżdżali mieszkańcy Berlina i spacerowali ścieżkami Wzgórz Gubińskich, szczególnie w okresie kwitnienia drzew owocowych.
Wieża została wysadzona przez Wehrmacht w czasie walk o Guben. Do dnia dzisiejszego pozostały z niej tylko gruzy. Chociaż wieży już nie ma udało się nam wykonać przy niej pamiątkowe zdjęcie.
Idąc dalej przeszliśmy przez „Wzgórze Radarów”, na którym w latach sześćdziesiątych był posterunek radiolokacyjny Armii Radzieckiej. Maszerując szczytem wzniesień wzdłuż ul. Żelaznej w dole widać duże obniżenie po kopalni węgla brunatnego Gottes Hilfe, w której dziennie wydobywano 150 ton węgla. Kopalnia została zamknięta w 1903 roku z powodu pożarów. Na teranie Wzgórz Gubińskich była też druga kopalnia położona przy ul. Am Nassen Fleck ( dziś ul. Gdyńska), która nosiła nazwę od ulicy „Am Nassen Fleck”. W kopalni tej wydobywano węgiel metodą głębinową. Została zamknięta w 1927roku.
Dochodząc do skrzyżowania ulic Gdańskiej, Długiej i Wołyńskiej skierowaliśmy się w kierunku wsi Jaromirowice i po przekroczeniu ul. Gdyńskiej udaliśmy się w kierunku wsi Komorów. Dotarliśmy do prywatnej posesji kol. Romana, gdzie przygotowane było ognisko. Uczestnikom opowiedziałem historię wsi Komorów – (niem. Mückenberg, łuż. Comorow. We wsi rośnie najstarszy w Polsce wiąz szypułkowy nazywany „Wiedzmin” o wysokości 33 m i wieku około 450 lat.
Piękna słoneczna pogoda sprzyjała nam przy pieczeniu kiełbasek na ognisku i spędzeniu miłych chwil w dobrze bawiącym się towarzystwie. Organizatorzy kol. Tadeusz Lech i Zbigniew Worobiej dziękują kol. Romanowi za udostępnienie miejsca i wszystkim członkom Oddziału Miejskiego w Gubinie oraz sympatykom za udział w imprezie i wspaniałą atmosferę. Tadeusz LECH