WYCIECZKA DO SZWAJCARII SAKSOŃSKIEJ
21 czerwca 2014 roku Koło Terenowe nr 1 zorganizowało wycieczkę samochodową do Szwajcarii Saksońskiej. Po drodze zatrzymaliśmy się w Sprembergu, gdzie oglądaliśmy Wieżę Bismarcka taką samą jaka stała na Wzgórzach Gubińskich.
Następnie udaliśmy się do Stolpen, gdzie znajduje się usytuowany na bazaltowej skale zamek z XIII wieku. Zamek Stolpen znany jest przede wszystkim dzięki hrabinie Annie Konstancji von Cosel, faworycie elektora saskiego i króla Polski Augusta II Mocnego. Hrabinę z jego rozkazu skazano na wygnanie i przez długie 49 lat osadzono właśnie w Stolpen. Historię tę znamy dzięki książce Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz filmowi Jerzego Antczaka z niezapomnianą rolą Jadwigi Barańskiej jako hrabiny Cosel. W Bastei ,skalnym mieście nad Łabą podziwialiśmy monumentalne formacje skalne wznoszące się ok. 200 metrów nad poziomem rzeki. Spacerując kamiennym mostem łączącym skały z ruinami średniowiecznego zamku Neurathen zachwycaliśmy się przepięknym krajobrazem przełomu Łaby z licznych platform widokowych.
Zmierzając w kierunku Pirny zajechaliśmy do miasteczka Hohnstein, którego atrakcją jest usytuowany na skalistym wzgórzu średniowieczny zamek obronny. Hohnstein leży nad rzeką Polen wzdłuż której jest można sobie pospacerować. Odwiedziliśmy także Bad Schandau, uzdrowisko balneologiczne gdzie stosuje się terapię wodną księdza Sebastiana Kneippa. W miejscowości tej znajduje się także 8 kilometrowa zabytkowa trasa tramwajowa i jest to podobno jedyne miejsce na świecie gdzie elektryczny tramwaj wjeżdża do parku narodowego. Ostatnim etapem naszej „saksońskiej” wycieczki była Pirna, jedno z miast tak zwanego „szlaku malarzy”.
Urokliwe Stare Miasto w Pirnie z XVI wiecznym Kościołem Mariackim i Ratuszem, Domem Canaletta i wznoszącym się nad miastem zamkiem Sonnenstein oraz malowniczymi, bogato zdobionymi kamieniczkami na rynku to miejsce warte zwiedzenia. Kończąc wyjaśnię jeszcze skąd wzięła się nazwa Szwajcaria Saksońska.
Pięknem saksońskich pejzaży pierwsi zachwycili się romantycy studiujący w drezdeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Szwajcarscy malarze Antonio Graff i Adrian Zingg uwielbiali tam jeździć, a krajobraz porównywali do swego rodzinnego kraju. Uważa się, że to oni są autorami nazwy „Szwajcaria Saksońska”. Malowniczość i tajemniczość gór tak zauroczyły romantyków, że w latach 1770-1830 powstało ponad tysiąc inspirowanych nimi dzieł. Najsłynniejszy jest obraz Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec przed morzem mgły” przedstawiający samotnego wędrowca na zamglonym szczycie. Dzieło to wykorzystuje się teraz do promocji regionu, a szczególnie malowniczej Malerweg (Droga Malarzy), 112-kilometrowej trasy spacerowej śladami romantyków. Zapraszamy na kolejne wycieczki – organizatorzy : Ewa Dąbek i Zbigniew Worobiej