wycieczka rowerem po Berlinie

dsc0983119. rowerzystów skorzystało z propozycji wycieczki zorganizowanej do Berlina w dniu 12 lipca 2015 r. przez Gubiński Klub Rowerowy „LUZ” OM PTTK Gubin.

Organizacją wycieczki zajęła się Kol. Grażyna Dymarczyk, która zadbała o każdy szczegół, nawet poprzez „zamówienie” dobrej pogody. Do Berlina ekipa rowerzystów wyjechała wcześnie rano pociągiem Deutsche Bahn. W Berlinie na dworcu Ostbahnhof czekał na nas Kol. Michał (prywatnie syn Kol. Grażyny), który poprowadził nas w ciekawe miejsca Berlina.

Na rowerze dojechaliśmy do: dsc09836East Side Gallery-galerii, pomnika dla wolności stworzonego przez artystów z całego świata na fragmencie Muru Berlińskiego o długości 1316 m, usytuowanym niedaleko Dworca Wschodniego), Treptower Park i Pomnika Żołnierza Sowieckiego– wzniesionego w Berlinie Wschodnim dla uczczenia poległych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w czasie bitwy o Berlin w 1945 roku. Był ich centralnym pomnikiem w NRD, Oberbaumbrücke-mostu w Berlinie, na rzece Szprewie, łączącym dzielnice Kreuzberg i Friedrichshain. Został wybudowany w latach 1894 – 1896), Dzielnicy Kreuzberg– powstała z połączenia dystryktów – dawnego wschodniego Friedrichshain oraz zachodniego Kreuzberg, leżących południowy-wschód od Mitte. to właśnie w Friedrichshain nadal widać pozostałości po poprzednim systemie – podupadłe obiekty przemysłowe niedaleko dworca kolejowego Ostbahnhof, komunistyczna architektura alei Karola Marksa (Karl-Marx-Allee) oraz Ludowy Park Friedrichshain (Volkspark Friedrichshain) pamiętający ofiary rewolucji z 1848 r. W czasach podziału na dwa Berliny, zachodni Kreuzberg był częścią sektora amerykańskiego.dsc09810Alexander Platz z wieżę telewizyjną -plac Aleksandra to centralny węzeł komunikacyjny we wschodniej części Berlina. Jego nazwa pochodzi od imienia cara Rosji – Aleksandra I, który odwiedziła to miejsce w październiku 1805 r. W 1967 r. zaczęto przebudowywać ówczesny plac. Wtedy powstały tam liczne domy towarowe i sklepy. Pojawiła się też Fontanna Przyjaźni oraz Zegar Światowy. Wieża telewizyjna jest jednym z częściej odwiedzanych obiektów w mieście. Z niej bowiem widać całą panoramę Berlina. Wysoka na 365 metrów, powstała w latach 1965- 1969 na bazie projektu dwóch architektów Günter’a Franke i Fritz’a Dieter. Umieszczona we wschodniej części miasta była wielkim symbolem technologicznym poprzedniego reżimu. Rathaus– Ratusza w Berlinie, w dzielnicy Mitte, neorenesansowy, wzniesiony w latach 1861–1869, obecnie znajduje się tam siedziba burmistrza Berlina i rządu kraju związkowego Berlin. Kościoła Mariackiego– gotyckiego kościoła położonego w historycznej części Berlina – Nowego Miasta, obecnie w pobliżu Karl-Liebknecht-Straße na terenie rozległego zieleńca pomiędzy Alexanderplatz i rzeką Sprewą Katedry Berlińskiej– jest największą świątynia w mieście, Jest to główne centrum Protestanckiego Kościoła w Niemczech. Wzniesiona w latach 1894-1905 ewangelicka katedra berlińska (Berliner Dom) miała symbolizować potęgę panującej dynastii Hohenzollernów. Jej monumentalna 85-metrowa kopuła i wyraźna inspiracja stylem włoskiego renesansu niemal od razu przywodzą na myśl rzymską Bazylikę św. Piotra. terenu budowy Zamku Berlińskiego– obecnie trwa odbudowa siedziby pruskich władców – Zamku Berlińskiego. Historyczny gmach 63 lata temu wysadzono w powietrze z rozkazu komunistycznych władz NRD. Odbudowa zabytku ma kosztować 590 milionów euro. Zwycięski projekt został opracowany przez włoskiego architekta – Franco Stelli. Przewiduje on wierną rekonstrukcję fasad barokowego zamku wraz z kopułą od strony zachodniej oraz wzniesienie w środku budowli nowoczesnej konstrukcji, przystosowanej do prezentacji eksponatów muzealnych i sztuki. Architekt zdecydowanie sprzeciwił się rekonstrukcji barokowych wnętrz. W odbudowanym zamku ma się znaleźć miejsce na zbiory z Muzeum Etnologicznego i Muzeum Sztuki Azjatyckiej, zbiory uniwersyteckie. Jednym z lokatorów będzie Centralna Biblioteka Berlina. dsc09906Gandarmenmarkt– Gendarmenmarkt jest jednym z najpiękniejszych placów w Europie. Tu znajduje się Deutscher Dom (Niemiecka Katedra), Französischer Dom (Francuska Katedra) i Konzerthaus (Sala koncertowa). Po środku, przed salą koncertową, stoi dumnie na cokole Friedrich Schiller Pomnika Holokaustu– Pomnik Pomordowanych Żydów Europy jest najważniejszym miejscem pamięci ofiar Holokaustu w Niemczech, usytuowany jest w samym centrum Berlina, pomiędzy Bramą Brandenburską a Placem Poczdamskim. Pomnik charakteryzuje się niezwykle oryginalną formą – na powierzchni 19 tys. m kw. stoi 2711 betonowych prostopadłościanów. Bramy Brandemburskiej – to najbardziej rozpoznawalny zabytek Berlina, została wzniesiona w latach 1788-1791 według projektu Carla Gottharda Langhansa na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. 12 kolumn doryckich (po 6 z każdej strony) tworzy 5 monumemtalnych przejść. Na górze umieszczono rzeźbę 4-konnej kwadrygi, prowadzonej przez rzymską boginię zwycięstwa – Wiktorię. W czasach Królestwa Prus z 3 środkowych przejść mogła korzystać jednie rodzina królewska i wysoko postawieni urzędnicy. Zwykli obywatele mogli przechodzić tylko 2 skrajnymi pasażami. Przejście przez Bramę było zamknięte w czasach podziału Berlina na Wschodni i Zachodni..dsc09796Reichstagu– siedziby niemieckiego parlamentu Parku Tiergarten – to największy park miejski Berlina i drugi największy w Niemczech. Pośrodku parku wznosi się Kolumna Zwycięstwa, zbudowana tu na przełomie lat 60-tych i 70-tych XIX w. dla upamiętnienia zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie 1864 r.

Dzięki uprzejmości Michała mogliśmy zobaczyć tak wiele w tak krótkim czasie. Był to dzień wrażeń. Mogliśmy poznać najciekawsze miejsca Berlina, poznać jego ciekawostki. Warto częściej odwiedzać to piękne miasto, a Berlin jest otwarty dla rowerzystów, o czym mogliśmy się przekonać pokonując 27 kilometrową trasę po stolicy Niemiec.