X Piknik Rowerowy „W sercu Łużyc”.

dsc09424W dniach 27-29.06.2014r. odbył się już po raz dziesiąty Piknik Rowerowy „W Sercu Łużyc”.

Tradycyjnie bazą rajdu była stanica PTTK nad jeziorem Borek w Kosarzynie. Pierwsi goście pojawili się już w piątek po południu, a przybyli z Wolsztyna, Zielonej Góry, Wschowy,Szprotawy, Skąpego, Sulechowa, Jasienia i Lubska. O godzinie dziewiętnastej nastąpiło oficjalne otwarcie, podczas którego prezes Oddziału PTTK kol. Grażyna i prezes Klubu Rowerowego „Luz” kol. Kazimierz powitali rowerzystów i zapoznali ich z programem imprezy.

dsc09433W sobotę rano uczestnicy rajdu pod przewodnictwem kol. Romana wyruszyli na wyznaczoną trasę, która wiodła ścieżkami rowerowymi przez Krzesiński Park Krajobrazowy do Guben. Tam na miejskim stadionie uczestniczyli w treningu Stowarzyszenia Grupy „Biegam, Bo Lubię”. Okazało się, że cykliści nie tylko dobrze pedałują, ale również radzą sobie w biegach. Dalej jadąc przez zadbane, niemieckie wioski Coschen, Ratzdorf zaliczyli pierwszą konkurencję „Wyścig na Piekielną Górkę”. Punktem docelowym było Neuzelle, gdzie odpoczęli zwiedzając dawne opactwo Cystersów – barokowy kościół, zabudowania klasztorne, oranżerię i znany już w XII w. browar. Wypełniwszy sakwy piwem warzonym w/g starych receptur, turyści udali się z powrotem do Kosarzyna. Zmęczeni, po przejechaniu 88 kilometrowej drogi, zasiedli do wieczerzy. Na stołach królowały pieczone: kiełbaski, kaszanka, ziemniaki z masełkiem czosnkowym, sałatki i gzik. Na deser podano ciasta, które upiekła kol. Jadzia. dsc09427Posileni rajdowcy wzięli udział w kolejnych konkurencjach przeprowadzonych przez kol. Iwonę, a następnie przy akompaniamencie kol. Krzysia śpiewali długo w noc turystyczne piosenki oganiając się od natrętnych komarów.

W niedzielę o godzinie 10 rano nastąpiło uroczyste zakończenie rajdu. Prezes GKR „Luz” kol. Kazimierz dokonał podsumowania poszczególnych konkurencji, wręczył nagrody dla zwycięzców i podziękował za udział w pikniku. Zadowoleni goście pożegnawszy się serdecznie z nowymi przyjaciółmi z żalem wyruszyli w drogę powrotną obiecując, że wrócą tu za rok.