„Lubuska Integracja PTTK- Mościce 2014”

W dniach 24- 25 maja 2014r. pięcioro członków oddziału miejskiego PTTK w Gubinie wzięło udział w imprezie turystycznej zorganizowanej przez gorzowski oddział PTTK pod nazwą „Lubuska Integracja PTTK- Mościce 2014”.

W sobotę nasza piątka w składzie: Krystyna i Mirosław Sikorscy, Małgorzata i Antoni Fudalowie oraz niezawodny Kaziu Walaszko, spotkała się o godz. 10 w siedzibie gorzowskiego o/ PTTK przy ul. Mieszka I 15.

Była kawa i ciasto oraz zwiedzanie pomieszczeń i podziwianie pamiątek turystycznych tamże zgromadzonych. Spotkaliśmy się z kolegami z Żar, Zielonej Góry, Nowej Soli i Żagania. Pogoda nas nie rozpieszczała. Deszcze były przelotne, ale za to obfite. Realizując program imprezy przejechaliśmy samochodami do pobliskiego Bogdańca, gdzie zwiedziliśmy muzeum „Chata Młyńska” mieszczące się w młynie wodnym z XIX w. wraz z mieszkaniem młynarza z epoki oraz urządzenia do mielenia zboża, z których część była wyprodukowana na początku XX w. w fabryce Flöthera w dobrze znanym nam Jasieniu. Z powodu opadów deszczu przełożony został wypiek chleba w oryginalnym piecu chlebowym połączony z jego degustacją i ten punkt programu został zrealizowany w niedzielę. Kolejną atrakcją imprezy było zwiedzanie Parku Dinozaurów i Muzeum Ziemi w Nowinach Wielkich. Niezwykle miła i kompetentna młoda przewodniczka oprowadziła nas po wszystkich erach i okresach w dziejach ziemi, prezentując i omawiając przy każdej z nich repliki żyjących wówczas gadów i innych prehistorycznych stworzeń. Potem już każdy na własną rękę zwiedzał ciekawe Geo- Muzeum, gdzie podziwialiśmy piękno minerałów, w tym kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Wybiliśmy sobie też pamiątkową monetę z mosiądzu o nominale 1 dino.

Po przejechaniu do miejscowości Witnica zwiedzaliśmy Park Drogowskazów. Wśród wielu oryginalnych tam eksponatów naszym największym zainteresowaniem cieszyła się replika najstarszego drogowskazu w Polsce, a mianowicie kamiennego słupa z łacińską inskrypcją, który w 1151r. wojewoda Piotr Włast ustawił w Koninie, a dokładnie w miejscu oznaczającym połowę odległości między Kaliszem i Kruszwicą. Tego wszystkiego nie widział nasz niezawodny Kaziu W., który w tym czasie zdążył uczestniczyć w kilkukilometrowym biegu rozgrywającym się na obrzeżach tego parku. Potem to już zakup bardzo smacznego miejscowego piwa w Witnicy i przejazd na metę imprezy w ośrodku PTTK w Mościcach, mieszczącym się w budynku dawnej szkoły podstawowej i gdzie w sierpniu br. odbędzie się LXIII Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK, a nasz gospodarz będzie jego komandorem. (sic)

Na miejscu czekała na nas pieczona świnka, potem ognisko z kiełbaskami i pieśni turystyczno- biesiadne do późnych godzin nocnych. Jako przerywnik gospodarz zaproponował nam spacer po tworzonym Edukacyjnym Parku Dendrologicznym PTTK, który za kilkadziesiąt lat będzie zapewne ciekawym obiektem.

W niedzielę rano część uczestników udała się na mszę do neoromańskiego kościoła w miejscu zakwaterowania, część z przewodnikiem odbyła 10- kilometrowy spacer po okolicy, a reszta miała zajęcia dyskusyjne w podgrupach. Następnie udaliśmy się do Bogdańca ponownie, gdzie był spacer po starym lesie i wypiek chleba połączony z jego degustacją. Na tym integrację lubuskich PTTK- owców zakończono. Antoni Fudali

Możesz również polubić…