56 Zlot Przewodników Turystyki Kolarskiej „Supraśl 2016”

Cztery członkinie GKR „LUZ” miały przyjemność uczestniczyć podczas tegorocznego długiego, majowego weekendu w 56 Zlocie Przewodników Turystyki Kolarskiej „Supraśl 2016”

Doskonale zorganizowany i przygotowany zlot zgromadził ponad 500 rowerzystów z czterech krajów: Polski, Czech, Białorusi i Ukrainy. Każdego dnia pasjonaci turystyki rowerowej ruszali jedną z 3 planowanych tras zwiedzając: Białystok, Supraśl, Białowieżę, Puszczę Knyszyńską, Białowieską, krainę niebieskich okiennic, dawne osady tatarskie i małe miasteczka, takie jak: Sokółka, Krynki, Bohoniki, Kruszyniany, w których zachowały się synagogi, meczety, mizary, cerkwie – ślady po wielokulturowości tych ziem.

W ofercie zlotu była również wycieczka autokarowa do Grodna, która dostarczyła informacji geograficznych, ale i historycznych, szczególnie związanych z historią I Rzeczpospolitej. Uzupełnieniem wizyty w Domu Muzeum Elizy Orzeszkowej były odwiedziny na grobie Jana i Cecylii Bohatyrowiczów na wysokim brzegu Niemna.

Zlot był okazją do poznania nowych ludzi, krajobrazów i wielowiekowych tradycji.