Kultury świata w gubińskim PTTKW Ł O C H Y
Włochy, niegdyś pępek świata, fascynuje i dziś. Gdzie możemy spotkać taki kraj,którego prezydentem jest, wyłoniony w demokratycznych procedurach, komunista prof. Giorgio Neapolitano, burmistrzem Rzymu faszysta Gianni Alemanno, a premierem, magnat telewizyjny Sylvio Berlusconi. Rządów od II wojny światowej było ponad sześćdziesiąt, ale tylko Sylvio zdołał zapewnić stabilizację władzy. Jego programy telewizyjne tj. ”tuti fruti” stały się oficjalnymi fantazjami narodu. W nich tłumy półnagich dziewczyn, duże piersi, głośna muzyka, kolory, wieczna młodość, nieustająca impreza. Premier jest najbogatszym Włochem, chroni go immunitet, dlatego zawieszono kilka procesów o przekupstwo z nim w roli głównej. Jego partia: „Naprzód Włochy” jest na tyle silna by mógł on marzyć o prezydenturze, ma realne szanse. Kraj ma największy dług wewnętrzny w Europie, ale gospodarka jest bardzo nowoczesna. Cała prawie gospodarka to przedsiębiorstwa rodzinne, łącznie z pięknymi autostradami, fabrykami samochodów, czy domami mody. Rodziny mieszkają razem, kilka pokoleń. Najważniejszą osobą dla każdego Włocha jest matka. Jej głos jest najważniejszy we wszystkich sprawach, ona trzyma finanse, decyduje o wyborze partnera życiowego. Skutek tego jest taki, że ponad 50 procent mieszkańców Italii w wieku 30 lat nie potrafi „odciąć pępowiny” i mieszka na „garnuszku mamy”. Spada przez to wskaźnik urodzeń przy jednoczesnym wzroście liczby rozwodów. Szczególna miłość Włochów do swych rodzicielek została nawet nazwana specjalnym terminem – Mammisimo.
Włochy odwiedza rocznie ponad 40 milionów turystów. Jest to znaczący dochód dla gospodarki. Zaskoczeniem jest eksport wzornictwa włoskiego, który przynosi większe dochody od turystyki. Wrodzona wrażliwość na piękno poskutkowała miłością Włochów do mody. Produkują oni nie tylko piękne ubrania czy samochody, słyną także z niepowtarzalnego wzornictwa przemysłowego, projektów mebli, przedmiotów gospodarstwa domowego i różnorakich urządzeń. Włoski styl łączy prostotę i elegancję z nowoczesnymi materiałami, czasem nie omijając zabawnego kiczu i banału.
Organizując w klubie PTTK Wieczór Włoski nie mieliśmy problemów z poczęstunkiem. Kuchnia Italii jest bardzo bogata i jej obecność codziennie nas dotyka. Przypomnijmy: pizza, makarony, capuccino, lody włoskie. Kuchnia ta stała się synonimem zdrowego stylu życia. Potwierdzają to badania naukowe – Włosi są szczupli, długowieczni i mają serca jak dzwony.
Jednak kuchnia jest tylko punktem wyjścia do czegoś znacznie ważniejszego- świętowania, radowania się smakiem, dobrym towarzystwem, winem, życiem. Przykładem stosowania dobrej diety może być Sophia Loren, która w wieku 70 lat wzięła udział w sesji zdjęciowej do kalendarza „Pirelii”. Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego słyną z miłości do muzyki. W letnie wieczory na rynkach wszystkich włoskich miast odbywają się koncerty. Podobnie kościoły są przepełnione w czasie licznych koncertów muzyki klasycznej. Na mszach jest natomiast niewiele wiernych. Włochom zawdzięczamy nie tylko operę, ale także wiele innych wynalazków muzycznych. Średniowieczny mnich Guido d, Arezo wymyślił muzyczną gamę. Antonio Stradivari tworzył najdoskonalsze skrzypce, które dziś są sprzedawane za zawrotne kwoty.Papież Grzegorz Wielki nie tylko wprowadził celibat ale opracował chorał gregoriański, który chętnie słuchamy do dziś. Słownik muzyczny z powszechnie znanymi terminami: piano-cicho, forte – głośno oraz instrumenty pianino i wiolonczela to też włoski wynalazek. Sam Liciano Pavarotti sprzedał ponad 100 milionów płyt. Dzięki niemu w operze rozkochali się muzyczni barbarzyńcy, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli o La Scali.
Przez stulecia centrum zachodniego świata stanowił Watykan. Za czasów cesarstwa na obecnym placu św. Piotra regularnie odbywały się wyścigi rydwanów i egzekucje, tu ok.64 r.n.e. ukrzyżowano Piotra Apostoła. Do tej pory panowało 264 papieży.
Najmłodszy papież Jan XI obrany w 931 r. miał 16 lat. Dziesięciu papieży zmarło śmiercią gwałtowną. Polaków szczególnie cieszy widok obrazu M. B.Częstochowskiej w głównym ołtarzu Panteonu –najważniejszej świątyni starożytnego Rzymu. Został on ufundowany przez Marka Agrypę jako świątynia wszystkich bogów. Miłe dla nas są kolejki do Grót Watykańskich, by odwiedzić grób Jana Pawła II. Tylko nasz papież cieszy się takim poważaniem i teraz już głosy polskie w tych kolejkach są zdecydowaną mniejszością.
Włochy należy odwiedzić chociażby dlatego, że ponad połowa światowych dzieł sztuki znajduje się w tym kraju. Skupione są one na niewielkiej powierzchni. Ponad sto tysięcy zabytków zarejestrowano w tym kraju, niektóre wymagają działań ratunkowych. No i ten swojski bałagan oraz przychylność ludzi każą nam pamiętać o kraju, który jako jedyny jest wymieniony w naszym hymnie narodowym.
Dopełnieniem wieczoru włoskiego w gubińskim PTTK był wyjazd na Włoską Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej 15 maja br.
Zenon Pilarczyk
*zdjęcia zostały podczas wyjazdu na Włoską Noc Muzeum do Zielonej Góry w dniu 15 V 2010