W Górach Połabskich

dscf2804Kręcono tu sekwencje filmu „Opowieści z Narnii „w której dzieci i bobry wyruszają na ratunek Edwardowi”. Dwukrotnie przebywał tu, szukając natchnienia do swojej twórczości, znany duński pisarz Jan Chrystian Andersen. W latach 1831 i 1851. pod wpływem magii tego miejsca powstała bajka „Królowa Śniegu”. Niektórzy znawcy uważają, że są tu najpiękniejsze widoki w Europie.

dscf2906To właśnie w te góry zorganizował wycieczkę w dniach 3-5 października 2014 r. Oddział Miejski PTTK w Gubinie. Góry Połabskie położone są w północno-zachodnich Czechach (w kraju usteckim) i południowo-wschodnich Niemczech (w Saksonii). Specyfiką tych gór są liczne skupiska form skalnych: pionowe ściany, baszty, iglice, wąwozy, szczeliny, głębokie doliny, kaniony, skalne miasta i wąskie tarasy skalne oraz bazaltowe wzniesienia w kształcie stożków o wyspowym charakterze położone na rozległej płycie zbudowanej ze skał osadowych, piaskowców i margli. Sieć dolin rzecznych utworzyła tu system odrębnych masywów o charakterystycznym krajobrazie dla gór płytowych.

Brama Pravcicka to największy naturalny most skalny w Europie, ma 16.5 m szerokości oraz 16.0 m wysokości. Jej okazałość można podziwiać zarówno z okolicznych tarasów widokowych jak i bezpośrednio spod jej łuku. Do 1981 r można było wejść na łuk .Jednak procesy wietrzenia zrobiły swoje i należało skałę zabezpieczyć za pomocą żywic. Wejście na łuk zostało zamknięte.

Miejsce to było podziwiane od wieków. Najbardziej znana jest Brama Pravcicka, do której prowadzi szlak o długości 2.5 km z polany Trzech Źródeł (Tri prameny). Do polany można dojechać z pogranicznej miejscowości Hrensko. Nie ma tu parkingu i należy odjechać na parking w Mezni Louka. Na zboczu stoku przy Pravcickiej Bramie panujący tu ród Clary – Aldringen w 1981r zbudował dla swoich gości letni pałacyk „Sokole Gniazdo”. Poprzednio stała tu chatka z wyszynkiem pokryta dębową korą. Budowniczowie pałacyku zostali sprowadzeni z Włoch. Reprezentuje on styl alpejski.

Początek trasy na polanie Trzech Żródeł (Tri Pramenny), do której można dojechać z Hrenska. dscf2896W drugi dzień, wycieczka odbyła przejażdżkę malowniczą Doliną Łaby do Twierdzy Konigstein. Twierdza położona jest na widocznej z daleka platformie skalnej, 264 m nad poziomem przepływającej u jej podnóża Łaby. Malowniczo króluje nad osobliwym krajobrazem Gór Połabskich. Można z niej podziwiać fantastyczne widoki na saksońsko-czeską Szwajcarię, przedgórze Rudaw wschodnich i odległe 35 km Drezno. Nigdy nie została zdobyta. Początkowo był tu gród należący do królestwa czeskiego. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z dokumentu króla Czech Wacława I wydanego w 1233 r. W XV w. przechodzi ona we władanie dynastii saskiej Wettynów. Dynastia ta dała Polsce dwóch królów. Pierwszy z nich Fryderyk August I panował w Saksonii w l. 1694 – 1733, a w Polsce jako August II Mocny w latach 1697- 1706 i 1709 – 1733. Pełno tu poloników. Głównie herbów pięciopolowych. Po przekątnej orły Królestwa Polskiego i Pogoń Litewska a na polu środkowym herb Wolnego Państwa Saksonii. Herby te występują głównie na działach i budowlach tej twierdzy. W latach 1563 – 1569 górnicy wykopali najgłębsza studnię w Saksonii o głębokości 152.50 m, która zapewnia jej wodę. Od 1589 r. rozkazem elektora Christiana I w twierdzy tej przechowywano skarb Saksonii i dzieła sztuki.

dscf2788Zbudowano tu w roku 1725 największą beczkę na wino o poj. 238 600 l. dla potrzeb Augusta II Mocnego. Obecnie możemy oglądać jej replikę. W czasach gdy twierdze utraciły znaczenie obronne, przekształcono obiekt na więzienie dla jeńców wojennych. Pierwszy raz zapełniła się ona w czasie wojny Niemiecko-Francuskiej w L. 1870-71. Następnie pełniła tą rolę w okresie I i II wojny światowej. W 1939r. zapełniona została oficerami polskimi. Obecnie całym kompleksem zarządza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością eksponując historyczne obiekty i dbając o autentyczne wyposażenie. Mamy tu stylowe lokale gastronomiczne: tj. „Kasyno Oficerskie”, zabytkowa karczma „U muszkietera” i ogródek piwny „Piekarnia forteczna”. Stałe wystawy to: „Dom skarbów”, w którym przechowywano saksońskie rezerwy skarbowe, magazyn pocisków, stajnia koni komendanta, dom studzienny, kazamaty, kościół garnizonowy, stara zbrojownia itp. Na zwiedzanie obiektu należy przeznaczyć min. 2,5 godziny. Bilety wstępu 8 euro. Dla grup od 15 osób po 7 euro. Warto zwiedzić atrakcje Gór Połabskich to tak niedaleko od południowo – zachodnich terenów naszego kraju.

Zenon PILARCZYK

Możesz również polubić…