Wystrzałowy Dzień Turysty
Od 1979 roku 27 września jest obchodzony Światowy Dzień Turystyki. Został on zainicjowany przez komórkę ONZ, czyli Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych. Święto ma uzmysłowić wpływ turystyki na społeczne, kulturowe, społeczne i polityczne wartości.
Gubińscy turyści, zrzeszeni w PTTK Oddział Miejski, dosłownie wystrzałowo uczcili swoje święto w ostatnią sobotę, tj. 30 września. Otóż skorzystali z zaproszenia swojego nowego kolegi-petetekowca, Wiesława Michnowicza, kierującego grupą „Wiarusów” w Stowarzyszeniu Strzelecko-Obronnym GKS „Pionier”. Turyści zostali w samo południe uroczyście powitani na strzelnicy, a następnie przeszkoleni i dopiero wtedy mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Było głośno, emocjonująco i ciekawie. Szybko okazało się, że trafianie do celu z pistoletu czy karabinka wcale nie jest proste. Triumfowali panowie, w obydwu kategoriach. Cóż… panie musiały uznać wyższość swoich kolegów w posługiwaniu się bronią.
Gościnni „Wiarusi” zadbali, by druga część spotkania przebiegała w miłej atmosferze. Najlepsi strzelcy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami. Przedstawiciele Zarządu PTTK OM w Gubinie, z prezesem Tadeuszem Lechem, wręczyli najaktywniejszym turystom nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Nowi członkowie (przybywa ich nieustannie) otrzymali legitymacje i znaczki.
Wzruszającym akcentem było uhonorowanie przez Wiarusów zmarłego kolegi – Ziemowita Patka. W. Michnowicz przypomniał, jak nietuzinkową postacią był Ziemek. Wyraził nadzieję, że jest On wciąż obecny w „Pionierze”, stąd przygotowanie dla Niego ławeczki. Odsłonili ją państwo E. i J. Patkowie.
Turyści wraz z „Wiarusami” do późnych godzin wieczornych świętowali swój dzień. Była muzyka, nie zabrakło rozmów, zabawnych konkursów, wspólnego śpiewania, tańców i – rzecz jasna – nikt nie mógł być ani głodny, ani spragniony, gdy uruchomiono pionierską kuchnię.
Warto dodać, że przewodnikiem ponad pięćdziesięcioosobowej grupy PTTK był tego dnia nasz regionalista – Tadeusz Raut. Prowadził turystów spod naszej siedziby przy ul. Obrońców Pokoju do strzelnicy przy ul. Koszarowej. W trakcie spaceru ciekawie opowiadał o mijanych śladach przeszłości: teatrze na wyspie, mostach: Achenbacha i Północnym, Parku Keniga. Zwrócił też uwagę na mijane często, a nie zawsze dostrzegane elementy gubińskiej przyrody: rozłożysty, potężny platan przy ścieżce rowerowej, imponujący dąb, ciekawie ukształtowane sosny.
Dzień Turysty stał się zatem okazją do zrealizowania wielu celów statutowych; pozwolił połączyć elementy krajoznawstwa, integracji, współpracy, poszanowania i współtworzenia tradycji.
Teresa Zajkowska