FASCYNUJĄCY KRAJ – INDIE!

e3be1b1d844ddc414Tak sobie myślę, że gdyby przy porodzie piętnastego dziecka nie zmarła 38 letnia ukochana żona, to Szah Dżehana z dynastii Mongołów, nie wybudowałby Pałacu Świątyni Miłości w Agrze, świat przez całe wieki nie zobaczyłby tego klejnotu architektury, grobowca w którym w trumnie pokrytej warstwą czystego złota, obsypanej perłami i brylantami, leży miłość życia Szaha. Sam bezgranicznie kochając żonę, zmarł 8 lat po niej.

My zaś w petetekowskim klubie mogliśmy usłyszeć i zobaczyć wyświetlane zdjęcia z pobytu kolegi Ryśka Pruchniewicza nie tylko z Agry, ale i z wielu ciekawych miejsc w Indiach.

Idąc dalej tropem wpływu uczuć męsko-damskich na architekturę, podziwiamy(niestety wirtualnie) Pałac Wiatrów w Jaipurze wzniesiony w 1799r. z inicjatywy maharadży. Budowla z czerwonego piaskowca z 953 małymi balkonikami, musiała pomieścić 300 żon i 1500 kochanek maharadży, które mogły życie zewnętrzne oglądać tylko z daleka. Nam pozostaje podziwiać nie tylko architekturę przecudnej urody, ale też kondycje i pracowitość tego pana. Nie dotarłam do żadnych źródeł ile z tych związków miał dzieci, ale zakładam że dużo(gdyby funkcjonowało 500+, to majątek) Fakt że pałac dedykował Krysznie świadczy o jego religijności. Ponieważ nasz Rysiek w ciągu dwóch tygodni zwiedzał bardzo wiele miast nie tylko autokarem, czasami na słoniu i na wielbłądzie(nie był zachwycony tymi pojazdami)pozwólcie Państwo, że będę „skakała” nie opisując chronologicznie.

2d185041a20e1a269Zwiedzamy zatem Fort Amber- wybudowany przez członków indyjskich rodów rycerskich. Jest to imponujący kompleks pałaców i drobnych budowli z ponadtysiącletnia tradycja. Ten sam ród był inicjatorem powstania Pałacu Wiatrów w Jaipurze. Pałac zachwyca fasadą z tysiącem okien i balkonów przez które damy dworu mogły obserwować życie mieszkańców miasta. Jedziemy do miasta Mathura- świętego miasta, w nim bowiem urodził się Kriszna. Pan Kriszna urodził się w więzieniu, w którym zamknięto jego rodziców z obawy przed przepowiednią zapowiadającą śmierć króla Kamsa z rąk Kriszny.( czy nam to nie przypomina innej historii?) Obecnie zbudowana świątynia z fragmentem więziennej podłogi ma wygląd Kaplicy- jest świątynią hinduską, a nad nią znajduje się meczet. Jest to jedno z najbardziej konfliktowych miejsc w Indiach. Ostry spór między wyznawcami hinduizmu i islamu. Znajduje się pod ścisłym nadzorem wojska i policji. „Przeskakuję” kilka miejsc i znajdujemy się w drugim co do wielkości po Bombaju mieście Indii Delhi, składa się z dwóch części- starej dawnej stolicy muzułmańskiego państwa indyjskiego zamieszkałej przez rodzinną ludność żyjących wśród krętych ciasnych brudnych ulic, przeludniona, niehigieniczna i Nowej Delhi- bogatej uporządkowanej architektonicznie zamieszkałej przez bogatych obywateli, a w niej m.in. Świątynia Lotos nazwana tak ze względu na swój kształt, zbudowana w 1986r. Mnie przypomina gmach Opery w Sydney w Australii wybudowanej w 1973r. O świętych krowach, które pałętają się po ulicach miast i świętych szczurach dokarmianych w świątyniach nie będę pisała, bo temat oklepany. Z przyjemnością wędrujemy z Ryśkiem po tym kraju oszałamiającym swoim ogromem, zgiełkiem, różnorodnością. Natłokiem kolorowych obrazów.

Na długo przed Ryśkiem bo w 1965r. wiedzę o Indiach zgłębiła lubiana i ceniona aktorka Beata Tyszkiewicz, grając główną rolę w boolywoodzkej superprodukcji. Wielka epopea historyczno-przygodowa osadzona w czasach Aleksandra Wielkiego. Realizacja miała trwać kilka miesięcy, a przedłużyła się w nieskończoność. Tam nie traktuje się czasu w znanych nam kategoriach. Przez ponad rok pobytu zaczęła się przyzwyczajać do ich agresywnych kolorów, radości życia(tę radość potwierdził Rysiek)a przede wszystkim wewnętrznego spokoju zrównującego narodziny ze śmiercią. Dla Europejki to była życiowa lekcja pokory. Za rolę w filmie indyjskim Tyszkiewicz otrzymała rekordowe jak na tamte czasy honorarium. Kupiła za to osiemnastowieczny zrujnowany dworek, miejsce urodzin Norwida(teraz mieszka w nim ze stadnina koni córka Karolina) wyremontowała, a mamie kupiła samochód.

Opuszczamy kraj Szacherezady razem w Ryśkiem, który dopiero 15 sierpnia 1947r uzyskał niepodległość(kraj nie Rysiek) od Wielkiej Brytanii, do czego niewątpliwie przyczynił się Mahatma Gandhi- propagator pacyfizmu jako środka nacisku politycznego(teraz by nam się przydał)Wielka postać, ale to już na inną bajkę.

PS. W tym 1 miliardowym kraju, dziesięciokrotnie większym od Polski, mieszka i żyje tylko 100 Polaków.

Kaśka Janina Izdebska

Możesz również polubić…