Krajoznawczy spacer noworoczny
Zgodnie z Planem Pracy Oddziału w dniu 06 stycznia 2024 roku zebraliśmy się na parkingu Dino przy ulicy Platanowej. Uczestnicy zostali zapoznani z historią Gubińskich Zakładów Metalowych Przemysłu Terenowego, które powstały z inicjatywy grupy Związku Młodzieży Socjalistycznej z Fabryki Narzędzi Rolniczych „Unia” w Grudziądzu.
Następnie zatrzymaliśmy się przy pawilonie „Horex”, w którym kiedyś mieścił się sklep „Pewex”- Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego. Pierwszy gubiński sklep Pewexu, gdzie sprzedawano za dolary, urządzono w połowie lat 70-tych na ul. Wyspiańskiego niedaleko poczty. Na początku lat 90-tych miasto zaczęło sprzedawać pomieszczenia sklepowe. Pewex przegrał przetarg. Przegrany Pewex przeniósł się na ówczesną ulicę Żymierskiego. Dziś pawilon „Horex”. Jak wspomina prezes GS „Samopomoc Chłopska” Jan Ficnerowski, budynek pod numerem 29 kupił jego poprzednik od wojska (budowano tu pawilon WCH). W hotelu „Nysa” istniał także mały sklepik Pewexu.
Obok marketu „Horex” przed II wojną światową prowadziła droga ze stacji kolejowej przez most Achenbacha na wzgórza gubeńskie do wieży Bismarcka zaznaczona na poniższej mapce na zielono.
Druga droga ze stacji prowadziła przez „Most północny” i ul. Lindenstrase zaznaczona na mapce kolorem czerwonym.
Kontynuując nasz spacer weszliśmy na wzgórza, by zatrzymać się przy dużym wyrobisku niedaleko ul. Podgórnej. Kol. Grażyna opowiedziała nam jak doszło do powstania wzniesień gubińskich. Dalej poszliśmy ul. Batalionów Chłopskich do rejonu gdzie kiedyś stacjonował 73 Pułk Czołgów (73pcz) i 2 batalion rozpoznawczy (2br). Uczestnikom przedstawiono wiadomości nt. Działalności kasyna wojskowego, basenu, uprowadzenia czołgu oraz historię 73 pcz i 2 br.
Opuszczając teren byłych jednostek wspomnieliśmy o małym cmentarzu północnym, który był położony pomiędzy ulicami Bema i Partyzantów.
Po dojściu na strzelnicę „Pioniera”zostaliśmy powitani przez prezesa „Pioniera” i wójta Gminy Gubin. Po rozpaleniu ogniska biesiadowaliśmy przy muzyce.
Tadeusz LECH