Wycieczka autokarowa do Wrocławia

sdc18176Na całodzienną wycieczkę do Wrocławia wybrało się 42 młodych turystów, członków klubów młodzieżowych działających przy OM PTTK w Gubinie. są to turyści z SKKT Starosiedle, SP nr 3 w Gubinie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Gubinie. Wycieczka zorganizowana przez Zarząd OM PTTK w Gubinie oraz opiekunów kół młodzieżowych: Dorotę Zdziebło, Grażynę Dymarczyk i Iwonę Kolińską odbyła się 19 kwietnia 2012 r., a celem było zwiedzanie najstarszego w Polsce Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu oraz poznanie Wrocławia w czasie rejsu statkiem po Odrze.

Do Wrocławia wynajętym autokarem PKS dotarliśmy ok. godziny 12.00. Zaraz rozpoczęliśmy zwiedzanie ogrodu zoologicznego, a poczatkiem było zwiedzenie Pawilonu Sahary czyli „żyjącej pustyni”. sdc18168W ciepłym pomieszczeniu pawilon zauważyliśmy oryksy szablorogie oraz fenki, a na wybiegach zewnętrznych spacerowały wielbłądy jednogarbne i osły domowe. Oprócz ssaków prezentowane były pustynne gady i bezkręgowce. Niedaleko znajdowało się stado lwów angolskich, któremu przewodził samiec Hektor.

Idąc dalej dotarliśmy do Pawilonu Madagaskaru. W którym są różne gatunki fauny i flory Czerwonej Wyspy. Czekają tam endemiczne, czyli występujące tylko na Madagaskarze, lemury, w tym najmniejsze naczelne – lemury myszate, żaby pomidorowe. Blisko pawilonu Madagaskaru znajdowały się wybiegi zwierząt kopytnych zamieszkujących Afrykę oraz Azję, a także malowanych psów Afryki – likaonów. sdc18140Swoje kroki skierowaliśmy dalej do wybiegu dla żubrów oraz wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych, które właśnie wygrzewały się na słońcu, podnosząc czasami tylko łeb,aby popatrzeć leniwie na zwiedzających. Obok znajdowały się makaki, magoty, muflony oraz rysie. Spacerując dalej aleją dotarliśmy do „Krokodylarni”, w której azuważyliśmy wiewiórki trójbarwne, surykatki, krokodyla syjamskiego oraz mrówniki. Obok Krokodylarni znajdował się „Dzieciniec Zwierzęcy”, a w nim znane nam świnie, kozy, konie, osły, króliki i owce.

Dalsze kroki zaprowadziły nas do akwarium, w którym są cudne koralowce, ukwiały, różne gatunki pięknych kolorowych ryb. Widzieliśmy z gracją poruszające się płaszczki, mątwę, piranię i wiele innych rzadko spotykanych ryb słodkowodnych.

sdc18240Dalszym punktem było zwiedzanie terrarium i znajdującą się tam dużą ilością gadów oraz płazów. Z terrarium wyszliśmy z ZOO, by udać się na statek. Rejs statkiem po Odrze był dla nas wspaniałym przeżyciem, miejscem odpoczynku, relaksu, dobrej zabawy. Podziwialiśmy ze statku obiekty, mosty, Kościoły Wrocławia. W czasie rejsu zostały wręczone legitymacje dla nowych młodych członków PTTK.

Po rejsie i ponownym wejściu na teren ZOO poszliśmy na obiad. Apetyt wszystkim służył w konsumpcji pysznego obiadku.

Po obiedzie swoje kroki skierowaliśmy do pawilonu Małpiarni, w którym oprócz małp spotkaliśmy również leniwca dwupalczastego, pancerniki oraz wiewiórki latające – polatuchy. Dalej mijaliśmy wybiegi: kapucynek czarnobiałych, walabii Bennetta, emu, a także mieszkańców Ameryki Południowej: kapibary, gwanako, lamy i aguti.

W dalszej kolejności doszliśmy do Słoniarni, gdzie mieszkają dwie samice słonia indyjskiego, hipopotamy: nilowe i karłowate oraz tapiry. W pobliżu słoniarni znajdował się wybieg dla tygrysa, „pozującego” do zdjęcia. Wracając do wyjścia po drodze jeszcze widzieliśmy zebry, kangury, żyrafy.

sdc18249Przy wyjściu z ZOO mieliśmy trochę czasu na zakup pamiątek, wydanie pieniędzy. Z Wrocławia wyjechaliśmy po godzinie 16.00. Byliśmy troszeczkę zmęczeni, ale zadowoleni. Do dojechaliśmy domu w godzinach wieczornych, pełni wrażeń po tak udanej wyprawie.

Już myślimy o następnej wycieczce.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Dorota Zdziebło, Grażyna Dymarczyk, Gabriela Jans, Anna Przyborska, Augustyna Nowak – Magnowska, Ewa Maziec, Ewa Pieróg, Elżbieta Guziewicz i Iwona Kolińska

Iwona Kolińska

Możesz również polubić…