I Lubuski Zlot Turystów PTTK – Żary-Łęknica 2013

dsc08925Lubuskie Porozumienie Oddziałów PTTK, dla integracji środowiska turystycznego , postanowiło corocznie w ostatni weekend maja organizować zlot dla swoich członków. Organizacji pierwszego zlotu podjął się Oddział PTTK Powiatu Żarskiego. Odbył się on na terenie Łęknicy w dniu 26 maja br. W zlocie wzięło udział prawie 100 turystów, z Gubina, Krosna Odrz., Żar i studenci turystyki z PWSZ w Sulechowie pod opieką dr Mieczysława Wojeckiego. Główną atrakcją zlotu była niedawno otwarta ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”. Stanowi ona część „Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa”, który został utworzony w 2001 r. i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ścieżka liczy ok. 5 km i prowadzi po terenie dawnej, podziemnej i odkrywkowej kopalni węgla brunatnego i iłów ceramicznych. Kopalnia była eksploatowana w latach 1920-1973. Przejście trasą ścieżki umożliwiło turystom zapoznanie się w bezpieczny sposób z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian. Początkowo obszar ten był miejscem silnej degradacji środowiska naturalnego, wywołanej przemysłem wydobywczym. Najbardziej widocznym tego przejawem jest powstanie, w miejscach wyrobisk odkrywkowych i obniżeń terenu nad wyrobiskami podziemnymi, licznych zbiorników wodnych, które w regionie mużakowskim tworzą specyficzne pojezierze antropogeniczne. W efekcie kosztownych i pracochłonnych prac rekultywacyjnych, przeprowadzonych po zakończeniu robót górniczych, udało się częściowo zminimalizować szkody w środowisku naturalnym. Rekultywacja polegała głównie na złagodzeniu ukształtowania skarp wyrobisk i hałd, wykonaniu zabiegów przywracających pierwotne warunki powstawania gleb oraz wprowadzeniu nowych nasadzeń roślinnych. Teren ten uległ procesom naturalnej renaturyzacji, regulowanej częściowo zabiegami rekultywacyjnymi. Doprowadziło to między innymi, do szybkiego rozwoju nowej szaty roślinnej. Procesy naturalnych przemian środowiskowych trwają do chwili obecnej.

dsc08926Na terenie ścieżki liczne są tablice informacyjne z opisem stanowiska i miejscami wypoczynku. Przejście tej ścieżki umożliwia zapoznanie się z ciekawą budową geologiczną terenu oraz poznanie procesów przywracania nowego życia na terenie pokopalnianym. Przy pomocy człowieka natura odbudowuje straty . Świadczą o tym ryby, które pojawiają się na zalanych odkrywkach. Kwaśność wody spada naturalnie. Obecnie pH w zbiornikach wodnych na tym terenie wynosi od 2.8 do 3.8.

Żródło – wypływ wód podziemnych, zawierających: żelazo, mangan, wapń, magnez, sód, potas, chlor i siarczany. Stężenie jonów wodorowych wskazuje na ich wysoką kwasowatość.

Duży wkład w budowę ścieżki włożyły Lasy Państwowe w szczególności Nadleśnictwo Lipinki. Pewną niedogodnością jest konieczność powrotu do miejsc parkowania (ponad 5 km). Dużym ułatwieniem dla turystów była by, ścieżka o kształcie pętli. Dlatego warto na to zwrócić uwagę przy projektowaniu następnych takich obiektów.

Na zakończenie zlotu odbył się turniej wiedzy krajoznawczej, który wygrał kol. Józef Wójtowicz z OM PTTK w Gubinie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki, foldery i mapy ścieżki geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”. Za organizację Zlotu musimy podziękować: kol. Grażynie Bartkowiak – prezesowi Lubuskiego Porozumienia Oddziałów PTTK, kol. Jurkowi Grzechowi – prezesowi Oddziału PTTK Powiatu Żarskiego, Burmistrzowi Łęknicy Piotrowi Kuliniakowi oraz leśnikom.

Zenon Pilarczyk

Możesz również polubić…