Po wyborach w gubińskim PTTK – artykuł z Tygodnika Powiatowego z dnia 09 kwietnia 2009 r.
W dniu 20 marca br. odbył się Walny Zjazd Oddziału Miejskiego PTTK w Gubinie.
Zjazd wybrał nowe władze Oddziału . Tym razem ster stowarzyszenia w Gubinie przejęły panie. Prezesem zarządu została Grażyna Bartkowiak, wiceprezesem ds. statutowych Iwona Kolińska . Obie działaczki najlepszej komórki organizacyjnej w tym Oddziale – Gubińskiego Klubu Rowerowego „Luz „ ( luzaczki ) . Pomagać im będą dwaj weterani – doświadczone „Dreptaki „ : Ryszard Pruchniewicz jako wiceprezes ds. gospodarczych i Andrzej Konieczka – skarbnik. Funkcję Sekretarza Oddziału sprawować będzie Danuta Mazur.
Musimy też dodać, że panie przejęły też władzę w Lubuskim Porozumieniu Oddziałów PTTK. Cała władza tej struktury przeszła do powiatu krośnieńskiego . Prezesem LPO została Danuta Cierpisz będąca jednocześnie prezesem Oddziału Wojskowego w Krośnie Odrzańskim a wiceprezesem Grażyna Bartkowiak, jak wspomniano prezes OM PTTK w Gubinie. By zakończyć tą damską wyliczankę musimy dodać, że delegatami z Lubuskiego na XVII Walny Zjazd PTTK w Warszawie zostały Grażyna Bartkowiak, Danuta Cierpisz i Elżbieta Łobacz-Bącal – prezes zarządu PTTK Oddziału Powiatu Żarskiego.
Sam zjazd w Gubinie nie wniósł nic nowego do rozwoju PTTK . Został zdominowany przez trzech „działaczy”, którzy nie rozumieją idei i celów statutowych stowarzyszenia. W ostatnich latach nie wnieśli oni nic do tej organizacji . Jeden z „działaczy” domagał się powrotu do starych czasów gdy PTTK było jedyną organizacją tego typu w Polsce i zapisywały się do niej całe załogi zakładów pracy. Składki opłacano wówczas hurtem z funduszu socjalnego. Tylko, już nie ma tych zakładów, które zatrudniają tysiące ludzi udających, że pracują i organizacja w Gubinie liczyła wówczas ponad tysiąc członków. Drugi domagał się regulaminów na wszystko co się może zdarzyć . Regulaminy obowiązujące od lat są w internecie na stronie www.pttk.pl, zakładka – regulaminy . Obowiązują one wszystkich członków i regulują całokształt życia stowarzyszenia i nie ma żadnej potrzeby tworzyć dodatkowych regulaminów . Szczytem zaściankowości i ciasnoty umysłowej było zgłoszenie veta przeciwko kandydaturze długoletniego członka zarządu dlatego, że posiada on obywatelstwo niemieckie. PTTK jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji o podobnym profilu .
Członkowie PTTK pełnią w nich kierownicze funkcje . Każdy członek ma w legitymacji znaczek NFI – organizacji, która dysponuje ponad tysiącem schronisk w Europie, Afryce i noże korzystać z nich za symboliczną opłatą. Wiceprezesem NFI jest prof. Krzysztof Mazurski pełniący jednocześnie funkcje przewodniczącego Komisji Krajoznawczej ZG PTTK. Należy tu dodać, że statut PTTK w Art. 12 stwierdza : „Członkiem zwyczajnym PTTK może być obywatel polski lub cudzoziemiec, mający pełną zdolność do czynności prawnych”. Nie ma żadnych ograniczeń w biernych i czynnych prawach wyborczych członków PTTK . Nigdy tez w tej sprawie nie miał wątpliwości Sąd Rejestrowy . Nie trzeba dodawać jaką stratą dla Oddziału było by pozbycie się członka, który zna język i kulturę sąsiada za granicą i pomógł zorganizować wiele imprez na terenie Niemiec .
W tajnym głosowaniu do władz oddziału zdecydowaną większość zdobyli członkowie posiadający uprawnienia programowe i znający cele statutowe tego zasłużonego dla kultury polskiej i propagującego zdrowy styl życia stowarzyszenia. Bardzo udane są pierwsze imprezy zorganizowane przez nowe władze . Musimy tu wyróżnić działalność Komisji Krajoznawczej za. wyjazd na inscenizację Wielkiej Ucieczki do Żagania oraz bardzo dobrze przygotowaną dla wszystkich członków wycieczkę do Neuzzelle w dniu 5 kwietnia br. W wycieczce tej wzięło udział 37 osób. Rowerzyści przyjechali z Gubina, Lubska, Krosna Odrzańskiego i Nowej Soli . Wycieczka ta łączyła w sobie szerokie spektrum elementów poznawczych w zakresie obyczajów wiosennych naszych sąsiadów i ciekawego krajobrazu okolic tej miejscowości . Część tych walorów przedstawiamy na załączonych fotografiach. Zapraszamy również czytelników na bardzo dobrą stronę internetową prowadzoną przez Iwonę i Janusza Kolińskich : www.pttk.gubin.com.pl gdzie możemy zobaczyć więcej opisów i zdjęć. Za organizację ciekawej wycieczki musimy podziękować: :Grażynie Bartkowiak Iwonie i Januszowi Kolińskim, Romkowi Skrzypczakowi i Piotrowi Wystrachowi . Liczymy na to, że dane nam będzie opisywać jeszcze wiele tak ciekawych imprez.
Zenpil