Wycieczka Oddziałowa (1-3 X 2010)
Trafiona, słoneczna aura sprzyjała uczestnikom wycieczki, zorganizowanej z okacji 40- lecia OM PTTK w Gubinie. Wycieczka po Górach Stołowych odbyła się w dniach 1-3 październiaka 2010 r.
Bazą noclegową był ośrodek wypoczynkowy „U Anny” w Łężycach, koło Dusznik Zdrój.
w sobotę, 2 X już we wczesnych godzinach rannych spotkaliśmy się z przewodnikiem i pod Jego „komendą” rozpoczęliśmy zwiedzanie pięknych terenów Kotliny Kłodzkiej
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Kudowy Zdrój- Kaplicy Czaszek w Czermnej, przepięknego Parku Zdrojowego, Pijalni Wód Mineralnych.
Po zwiedzeniu Kudowy Zdrój pojechaliśmy do Karłowa, by rozpocząć wędrówkę na szczyt Szczelinca Wielkiego (919 m.n.p.m.)
„Dla turystów udostępniony jest Szczeliniec Wielki o większej różnorodności form. W wyniku wietrzenia powstała także grupa skał o kształtach podobnych do zwierząt i ludzi. Można znaleźć „Mamuta”, „Słonia”, „Kwokę”, „Wielbłąda” i wiele innych. Najwyższym punktem Szczelińca jest skała zwana Fotelem Pradziada, na którą wchodzi się po metalowych schodkach. Szczytowe partie obejmuje rezerwat krajobrazowy o pow. 50 ha, Zwiedzanie płatne. Z Karłowa wchodzi się początkowo za znakami żółtymi, potem od granicy rezerwatu za drogowskazami, w sumie po ok. 665 kamiennych schodach. Wykonał je pod koniec XVIII w. sołtys Karłowa Franz Pabel, udostępniając niezdobyty dotąd masyw. Na szczycie z tarasów widokowych wspaniałe panoramy na większość pasm w Sudetach. Przy pierwszym z nich zabytkowy budynek schroniska, przy którym znajduje się bufet”
Szczeliniec Wielki robi wrażenie niesamowite
W 3 dniu wycieczki zwiedziliśmy jeszcze Podziemne Miasto w Głuszycy – Osówce (Góry Sowie), ostatniej, głównej, największej, najbardziej rozbudowanej kwatery Hitlera.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Książ, znajdującego się na granicach Wałbrzycha, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego Przewodnik oprowadzał nas trasą pn: „ŚLADAMI TAJEMNIC II WOJNY ŚWIATOWEJ”. „Jest to nowa trasa turystyczna wzbogacona o historię tajemniczej przebudowy zamku będącej elementem projektu pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Trasa zaczyna się od przejścia najpiękniejszą częścią barokową zamku. Następnie wchodzimy do najstarszej części gotyckiej, najbardziej przebudowanej w czasie trwania działań wojennych. Widzimy tajemnicze windy, nieukończone pomieszczenia oraz ceglane wzmocnienia. Na górne kondygnacje zamku wchodzimy krętymi betonowymi schodami. Przez Salę Balową i Hol Myśliwski przechodzimy do Sali Konrada, skąd Czarnymi Schodami udajemy się na tarasy. Tu czeka na nas dodatkowa atrakcja. Jest nią wejście do obetonowanych sztolni wydrążonych w czasie II wojny światowej.”
Wycieczkę przygotował Kol. Ryszard Pruchniewicz. Zapraszamy do galerii zdjęć na naszej stronie oraz do galerii umieszczonej przez Kol. Roberta Tomczaka
I.K.