50. CENTRALNY ZLOT KRAJOZNAWCÓW „CZAK-2022” Ziemia Jeleniogórska

3800b3227c670f1eaJubileuszowy 50 „ CZAK – 2022” odbył się w dniach 18 – 21 sierpnia 2022 roku, po dwuletniej przerwie ze względu na pandemię. Komandorem Zlotu był wiceprzewodniczący Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK Krzysztof Tęcza.

Reprezentując nasz Oddział udaliśmy się na zlot 17.08.2022 r. by uczestniczyć w wycieczce przedzlotowej. Po zakwaterowaniu w pensjonacie „ Markus” w Przesiece i pobraniu materiałów zlotowych autokarem udaliśmy się do uzdrowiska Cieplice Śląskie Zdrój zwiedzając je. Stąd przejechaliśmy do Szklarskiej Poręby zobaczyć Wodospad Szklarki leżący na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. Następnie pojechaliśmy do Świeradowa Zdroju podziwiać Halę Spacerową, największą w Polsce wykonaną z drewna. Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy to Czerniawa Zdrój. Tu znajduje się skansen produkcyjny „ Czarci Młyn”. Zapoznano nas jak dawniej mielono zboże na mąkę, prezentując stare urządzenia młyna. Obiekt został wyremontowany. Parę lat temu organizowałem wycieczkę dla członków KT1 w okolice Świeradowa i zwiedziliśmy wtedy „ Czarci Młyn”. Właściciel sam wypiekał chleb, który ze smalcem nam serwował, a tym samym zachęcił nas do kupna chleba. Po remoncie i zmianie właściciela ten obiekt nie ma już takiego klimatu jak dawniej. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był malowniczo położony nad Jeziorem Leśniańskim Zamek Czocha. Po tajemniczych miejscach oprowadzał nas regionalista, tropiciel sensacji i autor wielu publikacji historycznych Piotr Kucznir.

W dniu 18 sierpnia podzieleni na dwie grupy pojechaliśmy do Piechowic gdzie zwiedziliśmy hutę szkła „ Julia” i zobaczyliśmy proces produkcyjny. Przepiękne, ręcznie wytwarzane przedmioty można było podziwiać w gablotach oraz dokonać ich zakupu w fabrycznym sklepie. W Jeleniej Górze – Sobieszowie zwiedziliśmy nowo powstałe Centrum Muzealno – Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego. Chociaż jeszcze nie skończone, to robi duże wrażenie. Jak będziecie w tej okolicy warto tu zajrzeć.

Po południu pojechaliśmy autokarami do Szklarskiej Poręby. Busy zawiozły nas do szałasu „Sielanka” przy Wodospadzie Kamieńczyka. Tu nastąpiło uroczyste otwarcie Zlotu i wręczenie wyróżnień. Po oficjalnych uroczystościach – była biesiada, występ karkonoskiego folkowego zespołu „Szyszak”. Natomiast stowarzyszenie Bractwo Walońskie zaprezentowało tradycje średniowiecznych gwarków walońskich. Częstowani byliśmy lokalnym „ Likierem Karkonoskim”, robionym na bazie ziół.

W dniu 19 sierpnia udaliśmy się do „Stolicy Polskiej Komedii Filmowej”, Lubomierza, w którym kręcono sceny do filmu „ Sami swoi”. Urokliwe miasteczko, o średniowiecznym rodowodzie i perełką baroku, zespołem poklasztornym benedyktynek robi na każdym duże wrażenie. Gościliśmy też w Muzeum Kargula i Pawlaka, które zostało odremontowane i powiększyło swoją powierzchnię zajmując całą kamienicę. Krótka jazda do Lwówka Śląskiego, gdzie zwiedziliśmy najcenniejszy zabytek miasta – Lwówecki ratusz. W tym mieście, co roku odbywa się też „ Agatowe lato” – święto poszukiwaczy skarbów Ziemi.

Ta plenerowa, międzynarodowa giełda minerałów i wyrobów jubilerskich ściąga tu ludzi z całego świata. Miasto słynie też z browaru, który uznawany jest za najstarszy w Polsce. Z procesem produkcji piwa zapoznawał nas sam dyrektor zakładu. Każdy uczestnik został poczęstowany piwem. W sklepie zakładowym dokonaliśmy zakupu różnych gatunków piwa. Z Lwówka Śląskiego pojechaliśmy do Wlenia. Tam uczestniczyliśmy w otwarciu nowej arterii – „ Alei 70 – lecia PTTK”. Dzień zwiedzania zakończyliśmy w Siedlęcinie w obronnej Wieży Książęcej z XIV wieku gdzie podziwialiśmy odkryte w XVIII wieku cenne malowidła o jednym z rycerzy króla Artura. Po obiadokolacji obejrzeliśmy wystawy kolekcjonerskie. Później prezentował się Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” – organizator Zlotu pt. Historia i dzień dzisiejszy. Na koniec odbyło się forum publicystów oraz spotkanie z Komisją Krajoznawczą ZG PTTK.

W dniu 20 sierpnia pojechaliśmy do Bukowca. Jest to jedno z miejsc Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Mogliśmy podziwiać XIX-wieczne gospodarstwo ozdobne – „ornamental farm” i park w stylu angielskim. Byliśmy też w Muzeum Tajemniczy Las oraz Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Przejazd do Krzeszowa. Tam zwiedziliśmy pocysterski zespół klasztorny z dziełami Michela Willmanna – nazywanego Śląskim Rembrandtem, a także Mauzoleum Piastów Śląskich. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy to Chełmsk Śląski. W starym domu tkackim – Lniana chata „ U Apostoła” gościł nas lokalny gawędziarz-wierszokleta, który częstował też pysznym ciastem pieczonym przez jego żonę. W godzinach wieczornych odbyła się prelekcja „Tradycje kulinarne Karkonoszy” – Piotr Gryszel, Historia laborantów. Likier Karkonoski – gawęda Tomasza Łuszpińskiego oraz prelekcja „Schaffgotschowie na Ziemi Jeleniogórskiej” – Stanisław Firszt.ię zynarodowa Wgiełda minerałów i wyrobów jubilerskich na której znajdziemy.

333bf0f1c8fb42ff92d67cec3c95ad5e55W dniu 21 sierpnia przy padającym deszczu podziwialiśmy w Przesiece – Ogród Japoński Siruwia w karkonoskim plenerze górskim. Przejazd do Jeleniej Góry, gdzie po krótkim zwiedzaniu Muzeum Karkonoskiego nastąpiła ceremonia zamknięcia Zlotu. Po obiedzie w restauracji „ Relaks” zjedliśmy obiad, po czym udaliśmy się do Bolesławca na dni ceramiki, a stamtąd do Gubina.

W Zlocie uczestniczyło 108 krajoznawczyń i krajoznawców z całej Polski. Najliczniej reprezentowana była Warszawa, Trójmiasto, Szczecin, Żary oraz trzy osoby z naszego oddziału.

Na pytanie kim jest krajoznawca, Krzysztof Tęcza odpowiedział – Krajoznawca to taki człowiek, który zbiera fakty z przeszłości, dokumentuje teraźniejszość, ale też żyje marzeniami o przyszłych wyprawach. Jego wypowiedź uzupełnił Jacek Trzoch z Warszawy – Krajoznawca to taki gość, który czuje, że trzeba gdzieś pojechać, coś zobaczyć, sfotografować, udokumentować swą obecność poprzez wpis lub wzięcie pieczątki z interesującego miejsca.

Zachęcam wszystkich do odwidzenia tych miejsc, w których byliśmy na Zlocie. Może warto zrobić wycieczkę oddziałową do Kotliny Jeleniogórskiej?

Linki do fotorelacji z czaku kol. Juliana Ślusarczyka z Krakowa: https://photos.app.goo.gl/1hyMUExHdyDq3jRKA https://photos.app.goo.gl/NAcvmEnLT5bhtjsV6 https://photos.app.goo.gl/WWdS35XakmoBw2Jk7 https://photos.app.goo.gl/7vc6UZ8NB27QgLaB7 https://photos.app.goo.gl/UPGrW64QYZ16XQT17

Link: Czak 2022 r.

Tadeusz LECH

Możesz również polubić…