Święto Ziemniaka 2013

dsc09324Wrzesień to pora zbiorów. Tradycyjnie też, jest to czas „wykopków” czyli zbioru ziemniaka. Zanim ziemniaki zadomowiły się pod naszą szerokością geograficzną królowały w Ameryce Południowej. Zostały przewiezione przez Hiszpanów ponad 400 lat temu z Ameryki a dokładnie z terenu Andów. W Europie ziemniaki początkowo przyciągały uwagę bujną zielenią i pięknymi kwiatami i traktowane były jako roślina ozdobna. Mało kto uznawał je za roślinę jadalną. Z czasem zdobyły uznanie jako pasza dla świń. Ta pożywna roślina, trafiła do naszego kraju przez Wielkopolskę. Stąd niektórzy tą krainę zwą „Pyrlandią”. Za opinią oświeconych doradców, Fryderyk Wielki nałożył w swoim państwie obowiązek uprawy na 15 procentach każdego gospodarstwa ziemniaków pod groźbą kary grzywny. W ten sposób lud Prus unikał głodu na każdym „przednówku”. Uratowały one też ten kraj od głodu w czasie wojny siedmioletniej w latach 1756-1763 Ostatnio roślina ta ustępuje „pola” (w dosłownym znaczeniu tego słowa) kukurydzy. Jako pasza dla zwierząt jest kukurydza bardziej wydajna i lepiej przystosowana do zmiennych warunków pogodowych np. suszy.

dsc09325Jednak dla ludzi ziemniaki posiadają nieocenione wartości smakowe i odżywcze. Przekonali się o tym członkowie gubińskiego PTTK w dniu 22 września 2013 na „Święcie Ziemniaka” w Kosarzynie. Dzięki pomysłom i pracy: Ewy Krygier, Eli Guziewicz, Aldony Robowskiej i Żanetty Adamskiej impreza została świetnie przygotowana i przeprowadzona. Były potrawy z ziemniakami tj. „gzik”, wykonane domową robotą masełko czosnkowe do ziemniaczków pieczonych i gotowanych.

dsc09330Były tez placki ziemniaczane serwowane przez Piotrka Wystracha. Można się było popisać zdolnościami artystycznymi przy wykonywaniu pieczątek z ziemniaka. Na „pudle” załapali się: Ela Guziewicz za pracę: „Kwiat poranku”, Marzena Cieslik za pracę: „Słońce Karpat” i Ola Ficnerowska za pracę „ozdobna pieczątka PTTK”. Rzut ziemniakiem do celu dostarczył wiele zabawy. Cele były zmienne i mogło to się skończyć obrażeniami dla Mirka Sikorskiego.

Pamiętajmy, że obecnie wyhodowano na świecie ponad 4500 odmian ziemniaka. Bulwy poszczególnych odmian różnią się miedzy sobą pod względem wielkości i kształtu – od kulistych, poprzez owalne aż po podłużne. Łupiny ziemniaka mogą być jasnożółte, różowe a nawet ciemnobrązowe. Również miąższ (miękisz) jest różnej barwy, przeważnie jasnobeżowy w niektórych odmianach może być niebieskawy lub beżowy z czerwonymi pręgami. Bardzo duże znaczenie mają obecnie ziemniaki w przemyśle spirytusowym. Zawierają też znikomą ilość tłuszczu, zaledwie 0.1%. W 100 g ziemniaków jest tylko 68 kcal, a więc ziemniaki na pewno nie tuczą. Są zdrowe i niskokaloryczne, a tuczyć mogą dodatki do nich, takie jak gęsty sos lub tłuste mięso. Zenon Pilarczyk

Możesz również polubić…