034ca4483bb2a0c19Wycieczka do Brodów i nad jezioro do Proszowa

Do kolejnej wycieczki, zorganizowanej przez Klub Dreptaki był wyjazd w dniu 9 sierpnia br. do Brodów i nad jezioro do Proszowa. Wzięli w niej udział członkowie „Dreptaków”, „Luzaków” i członków Koła Terenowego nr 2.

7c434bbfbe61a54a8 W czasie wycieczki uczestnicy zwiedzili pałac Brühla oraz poznali nowe informacje na temat skarbu Brühla ukrytego w piwnicy pałacu w Brodach. Ponadto zwiedzili zabytkowy cmentarz i pomniki przyrody.

Historia pałacu w Brodach sięga roku 1680, gdy hrabia Ulryk von Promnitz postanowił stworzyć renesansowy raj złożony z zamku i ogrodu. Jednak czas świetności Brodów przypadł na czas, gdy jego właścicielem był hrabia Henryk von Brühl, minister spraw wewnętrznych i skarbu Augusta II Mocnego. W roku 1758 pałac w Brodach został spalony, a ok. 1859 odbudował go wnuk Brühla, nakrywając płaskim dachem.

3d88e8286463f347f Dookoła pałacu roztacza się piękny park, w którym znajdują się niezwykle rzadkie okazy drzew i krzewów min. grusza wierzbolistna, platany, magnolie, tulipanowce. Ziemia Brodzka ma bogatą historię, ciekawe krajobrazy, liczne zabytki architektury, wokół pełno jest pięknych jezior, lasów i innych ciekawych przyrodniczo miejsc. Niezwykłe wrażenie na uczestników wycieczki zrobiłamin. sosna Ośmiornica w Proszowie.

Zdjęcia: 1.Przed pałacem w Brodach

2. zabytkowy cmentarz w Brodach