Wycieczka do Chlebowa i Kosarzyna

Wycieczka KT2 DREPTAKI odbyła się 07 lipca do Chlebowa i Kosarzyna.

Kol. Ania i Grzegorz Konstanty oprowadzili nas po świetlicy wiejskiej, którą wybudowano z udziałem środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (250 tys. zł.) oraz środków Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (blisko 500 tys. zł.) Pozostałą kwotę sfinansowała Gmina Gubin ze środków własnych. W ramach zadania powstał od podstaw budynek świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu tj. parkingiem na ok. 10 miejsc, oświetleniem terenu, ogrodzeniem. Świetlica budowana była w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Posiada pomieszczenia: główne – sala spotkań, pomieszczenia kuchenne oraz pomieszczenia gospodarcze. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Budynek jest energooszczędny. Zamontowano pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne wraz z systemem monitorującym zużycie energii. Centralne ogrzewanie elektryczne wyposażono w automatykę pogodową oraz sterującą, umożliwiającą ustawienie dogodnej temperatury w danym okresie. Zastosowano energooszczędne oświetlenie. Świetlica wyposażona została w niezbędny sprzęt kuchenny. Mieszkańcy wsi zadbali również o jej wyposażenie w naczynia, stoły, krzesła, meble, szatnię i przybory kuchenne niezbędne do realizowania licznych inicjatyw kulinarnych, które cały czas odbywają się w świetlicy (np. smażenia pączków, lepienie pierogów).

Tuż obok świetlicy oglądaliśmy nowo wybudowany piec chlebowy z dodatkowymi funkcjami grilla i wędzarni. Projekt Budowa Pieca i zagospodarowanie terenu został zrealizowany w latach 2023-2024 w ramach programu Moja Mała Ojczyzna przy wsparciu finansowym Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J. K. Steczkowskiego.
Celem programu Moja Mała Ojczyzna jest pobudzenie społeczności lokalnych do działania na rzecz budowania dobra wspólnego, kreowania otoczenia, poprawy estetyki, funkcjonalności, modernizacji. Wartość projektu wyniosła 38.400,00 zł. realizowała go Gmina Gubin, a koordynatorem projektu była kol. Anna Konstanty.
Piec będzie dostępny bezpłatnie dla grup zorganizowanych po wcześniejszym zgłoszeniu chęci korzystania do Urzędu Gminy Gubin.

Przy świetlicy odbyła się degustacja chleba z masłem oraz ogórków przygotowanych przez kol.Anię. Następnie udaliśmy się do Kosarzyna, przewodnikim była kol. Jagoda, zapoznała nas z historią powstania Krzyża Pojednania, który znajduje się w miejscu gdzie Nysa Łużyckiej wpada do Odry, na tzw.cyplu niedaleko miejscowości Kosarzyn . W miejscu tym 13 września 2003r dokonał się akt powstania Krzyża Pojednania . I od tej pory,co roku,w majowe Święto 7 lub 9 maja gromadzili się tu mieszkańcy z pobliskich miejscowości polskich i niemieckich na msze ekumeniczne przed krzyżem, celebrowane przez duchownych księży i pastorów. Po mszy uczestnicy częstowani byli ciastami, pajdą chleba, kiełbaskami grillowanymi, kawą i herbatą. Obsługą tychże czynności brali na siebie sołtysi. Podsumowanie wycieczki odbyło się przy grillu na Stanicy PTTK. Dziękujemy za miło spędzony czas.