PTTK OM Gubin – Klub „ Tramp ”
Zdj. 1 Wejście do klubu „Tramp”
W 1975 roku władze miasta Gubina przekazały PTTK Oddział Miejski w Gubinie na prowadzenie działalności statutowej budynek po zlikwidowanej łaźni miejskiej, dawniej ul. Lubuska 1, a obecnie Obrońców Pokoju 18.
Zdj. 2 Łaźnia po adaptacji na „ Dom Wycieczkowy ”
4 kwietnia 1985 roku w „Domu Turysty” wybuchł pożar, który strawił zabytkowy budynek. Pozostały tylko gołe mury. Ogrom społecznej pracy wykonanej podczas adaptacji budynku poszedł na marne. W latach 1985-1989 trwała odbudowa spalonego budynku.
Zdj. 3 Budynek po pożarze
Jak wspomina kol. Pruchniewicz, po pożarze budynku w piwnicach spotykali się członkowie naszego oddziału. W rogu stał kominek, który ogrzewał tymczasowy klub.
Zdj. 3 Kominek w piwnicy
Ludzie wracający z pracy w Carinie i Goflanie dziwili się, że z piwnicy spalonego budynku było słychać śpiewy turystów. Po odbudowie przeniesiono się do wyremontowanych pomieszczeń. W 1992 roku burmistrz miasta Gubina Czesław Fiedorowicz (1990 – 1998) wraz z Radą Miasta na podstawie uchwały rady miejskiej przekazał aktem notarialnym budynek na własność naszemu oddziałowi. Piwnice zostały wyremontowane i przystosowane do prowadzenia gastronomii. Pierwszą, która miała tam bar była pani Wioletta Filozof. Gdy interes nie wypalił zakończyła działalność. Z tamtego okresu nie zachowały się zdjęcia lokalu. 24 lipca 2010 roku kol. Ewa i Aleksander Pieróg otworzyli tu „Bar Surpriese” znany mieszkańcom Gubina, który był czynny do roku 2017.
Zdj. 4 Fotorelacja z otwarcia baru „Surprise”
Kolejnym dzierżawcą pomieszczeń w roku 2018 była pani Joanna Momot. W 2019 roku zakończyła tu działalność. Pomieszczenia stały puste. Czynione próby wynajęcia przez zarząd oddziału nie zakończyły się sukcesem. W okresie pandemii mogliśmy tylko pomarzyć o wynajęciu. Dopiero podczas Zjazdu Oddziału, który odbył się 2 lipca 2022 roku zobowiązano uchwałą nowy zarząd do wyremontowania niszczejących pomieszczeń piwnicznych. Zarząd oddziału szukał wykonawców do przeprowadzenia remontu. Z pięciu firm, które zgłosiły swoje oferty w dniu 02 marca 2023 roku wybrano firmę MAZ-MAR Mariusz Mazurek, która od razu przystąpiła do zleconych prac. Wcześniej wykonano projekty wizualne pomieszczeń oraz instalacji elektrycznej, ppoż., wodno-kanalizacyjnej, oświetlenia LED, nagłośnienia, internetu, multimediów, kuchni i WC. Tak wyglądały piwnice w czasie rozpoczęcia remontu.
Zdj. 5 Pomieszczenie sali głównej przed remontem
Zdj. 6 Pomieszczenie sali sali tanecznej
Zdj. 7 Pomieszczenie kuchni
Zdj. 8 Pomieszczenia WC
Pod koniec maja główne prace remontowe zostały wykonane. Pozostał tylko zakup wyposażenia. Po miesiącu na dwóch wytynkowanych ścianach pojawiła się wilgoć i grzyb. Nie mieliśmy wyjścia, trzeba było odkopać te ściany, osuszyć i wykonać izolację murów. Kostka brukowa wzdłuż murów została zdjęta celem przygotowania robót dla koparki. Wykopy wykonał osobiście nasz kol. Mariusz Mazurek, który w międzyczasie wstąpił do Koła Terenowego Nr 1 naszego oddziału z całą rodziną.
Zdj. 9 Zdjęcie kostki i wykonanie wykopów
Pod koniec września zakończono prace przy ścianach oraz został położony nowy tynk przy wejściu do klubu, który roboczo nazywał się „W piwnicy”. Do połowy października zakupiono wyposażenie kuchni, stoły wraz krzesłami na salę główną i fototapetę. Sala główna ma powierzchnię 36 m2, którą zdobi fototapeta na jednej ze ścian nawiązująca do naszego regionu. Wyposażona jest w 4 stoły po 12 miejsc. Zamontowany na stałe rzutnik multimedialny połączony jest z internetem (router na sali). Pozwala on rzucać obraz z dźwiękiem z laptopa, telefonu, dysku USB. Można korzystać z aplikacji Youtube i Koala. Dwa głośniki mogą być sterowane liniowo z radioodtwarzacza lub przez Wi-Fi z laptopa i telefonu.
Zdj. 10 Sala główna po remoncie
Sala taneczna ma powierzchnię 17 m2. Wyposażona jest w sterowane pilotem oświetlenie LED z efektami świetlnymi oraz żarówką obrotową. Nagłośnienie sali jest z radioodtwarzacza na płyty CD i dysk USB. Sygnałem z radioodtwarzacza można sterować głośniki na sali głównej.
Zdj. 11 Sala taneczna
Kuchnia ma powierzchnię 16 m2. Wyposażona jest w lodówkę, zmywarkę, zlewozmywak, kuchnię indukcyjną z piekarnikiem, kuchenkę mikrofalową, warnik, wyciąg, szafki stojące i wiszące oraz dwa stoły. Ponadto na wyposażeniu są: garnki różne, patelnie, komplety talerzy (trzy rodzaje), sztućce, komplety kawowe, szklanki do herbaty, literatki, kieliszki do wódki, wina, szampana, kufle do piwa, widelczyki do przekąsek i inne wyposażenie. Mając do dyspozycji wyposażenie kuchni można wcześniej przygotować posiłki lub zamówić catering.
Zdj. 12 Kuchnia po remoncie
Zdj. 13 WC damski i męski
Każdy o powierzchni 1,5 m2. Wyposażone w sedesy, umywalki, lustra, podajniki papieru do rąk i toaletowego, kosze i zestawy do mycia.
Większe grono zasiadło w klubie 28 października 2023 roku kiedy, to nasz Klub Górski „ Dreptaki ” obchodził 30 lecie istnienia.
Jego spadkobiercą jest Koło Terenowe Nr 2 ” Dreptaki „.
Zdj. 14 Obchody 30 lecia klubu
Następnie został wynajęty przez „ Klub Kobiet Niezależnych Kaśka ”. Panie będą się u nas spotykać raz w miesiącu. Pocztą pantoflową rozeszło się, że jest fajne miejsce w PTTK OM w Gubinie. Rezerwacji miejsca dokonały Koła Wędkarskie Nr 3 i Nr 4 na swoje zebrania sprawozdawcze oraz członek naszego oddziału na organizację roczku swojej córki. 17 listopada 2023 roku w klubie odbyło się szkolenie, które przeprowadziła pani Małgorzata Ciebiera z Zachodniego Centrum Medycznego nt.” Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych”.
Wykład – Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych.
Zabawa andrzejkowa
25 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa, w której uczestniczyło 39 członków.
W dniu 16 grudnia 2023 roku nastąpiło oficjalne otwarcie klubu, który po ogłoszonym konkursie nazywa się teraz„Tramp”.
Podczas otwarcia zaszczycili nas swoją obecnością:
Burmistrz Miasta Gubina – Bartłomiej Bartczak
Wójt Gminy Gubin – Szymon Naglik i sekretarz gminy nasza członkini
kol. Anna Konstanty,
Prezes Lubuskiego Porozumienia PTTK – kol. Danuta Cierpisz
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej – Stefan Pilaczyński
Były prezes Stowarzyszenia Strzelecko-Obronnego „ Pionier ” a obecnie prezes „Wiarusów ” w tym stowarzyszeniu kol. Wiesław Michnowicz,
Były prezes Stowarzyszenia Strzelecko-Obronnego „ Pionier ” a obecnie prezes „Wiarusów ” w tym stowarzyszeniu kol. Wiesław Michnowicz,
Byli prezesi oddziału – kol. Ryszard Pruchniewicz, kol. Mieczysław Jasinowski, kol. Zenon Pilarczyk, kol. Krystyna Sikorska, kol. Zbigniew Worobiej,
Członkowie zarządu oddziału:
Wiceprezes ds. statutowych kol. Teresa Zajkowska
Wiceprezes ds. gospodarczych Zbigniew Worobiej
Sekretarz kol. Iwona Kolińska
Skarbnik kol. Danuta Sipak, członek zarządu kol. Jadwiga Warzyńska,
Prezes Oddziałowej Komisji Rewizyjnej Oddziału – kol. Marzena Koziuk,
Prezes Koła Terenowego „Dokąd…? ” Jan Klatzek, Prezes Koła Terenowego Nr 2 „Dreptaki” kol. Ewa Krygier oraz członkowie oddziału.
Zgodnie z Rocznym Planem Pracy Oddziału klub będzie do dyspozycji dla naszych członków. W wolnych terminach można wynająć pomieszczenia w tygodniu i weekend. Cena za wynajęcie na 24 godziny wynosi – 500,00 zł, a za godzinę 50,00 zł. Zapraszamy mieszkańców Gubina do rezerwacji terminów i korzystania – tel. 607 034 857.
Tadeusz LECH