Z ZIEM ODZYSKANYCH DO ZIEMI OBIECANEJ

dsc11605Pierwsza tegoroczna wycieczka oddziałowa PTTK Gubin obrała za cel Łódź – miasto kamienic, fabryk i pałaców. Wzięło w niej udział 40 osób.

Od czwartku 16.06.22 do niedzieli 19.06.22 r. udało się zwiedzić wiele miejsc naznaczonych obecnością trzech dominujących nacji: Żydów, Niemców i Polaków.

Byliśmy na Cmentarzu Żydowskim i na Stacji Radegast, przemierzyliśmy słynną ulicę Piotrkowską, trafiliśmy na tereny poprzemysłowe – obecnie Manufakturę. Poznawaliśmy historię zwiedzając Muzeum Miasta Łodzi usadowione w Pałacu Izraela Poznańskiego i Centralne Muzeum Włókiennictwa usytuowane w Białej Fabryce Ludwika Geyera. Socjalne rozwiązania łódzkich fabrykantów (Scheiblerów i Grohmanów) poznaliśmy w zabytkowym kompleksie fabryczno-mieszkalnym zwanym Księżym Młynem.

dsc11548Uczestnicy wycieczki chętnie fotografowali się z uwiecznionymi w pomnikach wybitnymi łodzianami: Julianem Tuwimem, Arturem Rubinsteinem, Władysławem Reymontem i trzema twórcami przemysłowej Łodzi.

Miś Uszatek, którego pomnik również zdobi ul. Piotrkowską, przywołał wspomnienia i wzruszał. Któż bowiem nie pamięta słów: „mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte uszko mam.”

dsc11491Wieczorna Łódź kusiła ogródkami kawiarnianymi, zachęcała do spacerów po rozświetlonych ulicach, oferowała spektakle teatralne. Chętnie z takich ofert korzystaliśmy.

W niedzielę za podszeptem Tuwima wpadliśmy na chwilę do Tomaszowa, by schłodzić się w unikalnych na skalę światową piaskowych Grotach Nagórzyckich.

Zawiódł nas tylko Piotrków Trybunalski, gdzie umówiona wcześniej wizyta z warsztatami w Muzeum Marcepanów nie doszła do skutku. Zawód zrekompensowały nam Muzeum Piwowarstwa z dobrze zaopatrzonym sklepem i Muzeum Historyczne Zamku Królewskim. Syci wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Gubina.

Ps. Wszystkim narzekającym na utrudnienia komunikacyjne w naszym mieście polecamy wizytę w Łodzi. Tam dopiero są rozkopy!

Zapraszamy do Galeria zdjęć

Możesz również polubić…